BASURA (HEMOROİDE) DOĞAL ÇÖZÜMLER

                                                            
Toplumda çok yaygın olarak görülen HEMOROİD ( BASUR ) makat bölgesindeki  damarların genişlemesi yani varisidir.
Hemoroidin ana nedeni kabızlıktır  ve kalıtımsal özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hastaların çoğunda  uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs bulunmaktadır. 

Ozonlanmış Yağ,
Dış hemoroidi bulunan hastaların anüs çevresine ozonlanmış yağ sürerek yapılan tedavi ile  hemen dışkılama ile oluşan ağrının azaldığı, kaşıntı ve hassasiyetin kaybolduğu gözlenir.
 Ozonlanmış yağ ve diğer hemoroid merhemleri ile yapılan karşılaştırmalı kontrollü çalışmalarda,
günde iki kez ozonlanmış yağ sürülerek şikayetlerindeki azalma hemoroid merhemlerinden daha hızlı izlenmiştir.
Aynı zamanda ozonlanmış yağın içilmesi dışkıyı yumuşak hale getirdiğinden hemoroid tedavisinde yardımcı rol oynar.
Basura Patlıcan Sapı Kürü; Kemer patlıcanın yeşil sap kısmını 1 bardak suya bir patlıcan sapı hesabıyla kaynatıp bu sudan sabah akşam bir bardak içilir. Bir patlıcan ateşte pişirilir, ezilir, bir beze yayılarak ılık olarak hemoroid memelerine uygulanır.

Basura Acı Badem Ezmesi  Kürü; Havanda ezilen acı badem sirke ile karıştırılır krem haline getirilip basura sürülürse basura faydalıdır

Basura At Kestanesi Kürü; Kestaneler ezilerek un haline getirilir yemeklerden önce bir çay kaşığı yutulur. Basur kanamasına bitkisel çözümdür.

Basura Çemen Yağı Kürü; 25 gram çemen unu, 75 gram zeytinyağı, 25 gram çörek otu yağı, 300 gram su karıştırılıp kaynatılır. Suyun tamamı buharlaştığında kalan yağ süzülür.Bu yağ basura sürülür basurdan kaynaklanan şikayetler azalır.

Basura Ayva Çekirdeği Kürü: Birkaç ayvanın çekirdekleri bir subardağı suda bekletilip süzülür balla karıştırılır basura sürülürse şikayetlere azalmasını sağlar.

Basura Civan perçemi  ve Pelin Otu Kürü: Civan perçemi  ve Pelin Otu ile beraber kaynatılıp çayı hazırlanır. Bu çaydan günde bir bardak içmek ve hemoroite sürmek rahatlatıcı etki yapar.

Basura Böğürtlen Yaprağı Kürü: Böğürtlen yaprakları kaynatılıp balla tatlandırılarak yemeklerden önce içilirse basur memelerinde küçülme yapabilir.

Basura Kavak Yaprağı Kürü : Ezilerek un haline getirilen kara kavak tomurcukları zeytinyağı ile merhem haline getirilip basur memelerine sürülmesi şişlik ve ağrının çabuk geçmesini sağlar.

 Basura Dereotu Kürü:  Sabah, öğle ve akşam yemeklerinden 10-15 dakika önce yenilen dereotu basura karşı çok iyi bir çözüm getirmektedir. Dereotu Kürü en az bir ay boyunca uygulanmalıdır.

Basura Şeftali Kürü: Şeftalinin çiçekleri kabızlığı giderir. Meyvesi hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler  Basur memelerinden doğan şikâyetleri giderir.

Basura Papatya Kürü:  Bir avuç papatya çiçeği suda kaynatılır, süzülür, süzüntü ılıkolarak içilir. basur memelerinde ağrı kesici, tedavi edici etkiye sahiptir Düğün çiçeği,kavak merhemi ile birlikte haricen basur tedavisinde kullanılmaktadır.

Basura Karahalile Kürü: Karahalile,içerdiği tanen nedeniyle damar büzücü etkisi vardır.Bu etkisi nedeniyle hemoroid tedavisinde kanamaları azaltmak için kullanılır.

Basura Mazı Kürü: Mazı kavrulur,dövülür ve şekerle tatlandırılır.sabahları birer kahve kaşığı yutulur. İstenilen miktarda çörekotu tohumu yakılır, elde edilen kül acıdülek suyu ile karıştırılarak uygulanır.

Basura Isırganotu  Kürü: Sonbaharda toplanan yarım kilo ısırgan otu ve ebegümeci yaprağı ufalanır, 4 litre suda kaynatılır, süzülür,bu sudan sabahları aç karına birer bardak içilir. Bir su bardağı ısırgan otu tohumu dövülür ve birkaç tatlı kaşığı balla karıştırılıp sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Kuşburnu  Kürü: Bir su bardağı kuşburnu meyvası suda kaynatılır, ezilir, şekerle tatlandırılır, sabahları aç karma birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Kuru  Üzüm Kürü: Bir kase kuru siyah üzüm havanda dövülür, içyağı ile pomat haline getirilerek basur memelerine uygulanır. Veya Bir avuç kuru üzüm kabukları soyulmamış bir baş sarımsakla dövülür, bir bez üzerine yayılıp hemoroid memeleri üzerine haricen uygulanır.

Basura Ardıç Katranı  Kürü: Ardıç katranı suda kaynatılır, hasta buharına oturtulur.

Basura At Kestanesi  Kürü:  At kestanesi havanda dövülür, günde 3 kez birer çay kaşığı su ile yutulur.

Basura Anason Tohumu  Kürü:  Bir su bardağı anason ateşte yakılır, elde edilen külden sabahları aç karma bir kahve kaşığı su ile yutulur.

Basura Kırmızı Biber  Kürü:  Çekirdekleri temizlenmiş birkaç kırmızı biber dövülür, balla tatlandırılıp her yemekten sonra bir tatlı kaşığı yenir.

Basura Palamut  Kürü:  Palamut dövülür,sabah,öğle ve akşam aç karına birer çay kaşığı yutulur.

Basura Sarısabırotu  Kürü:  Bir miktar toz edilmiş sarısabır otu aynı miktarda pırasa tohumu ile karıştırılıp içyağı ile pomat haline getirilerek haricen uygulanır.

Basura Pırasa  Kürü:  Pırasa , kabızlığı giderir. basur memeleri için faydalıdır.

Basura Ebegümeci  Kürü:  Birer su bardağı ebegümeci yaprağı, papatya, sığırkuyruğu çiçeği ve keten tohumu dövülür, pomat haline gelinceye kadar haşhaş yağı ilave edilerek haricen uygulanır.

Basura Üzerlik Tohumu  Kürü:  Bir fincan üzerlik tohumu dövülür, birkaç kaşık balla tatlandırılıp kahvaltıdan önce sabahları aç karına birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Karakavak Tohumu  Kürü:   Bir fincan karakavak tohumu havanda dövülür, pomat haline gelinceye kadar koruk suyu eklenerek macun kıvamına getirilir ve uygulanır.

Basura Keten Tohumu  Kürü:  İki avuç keten tohumu su ile kaynatılır, hasta buharına oturtulur. Ya da  Ihlamur, keten tohumu,meyan kökü ve ceviz yaprağının beraber öğütülüp balla macun yapılıp yemeklerden 1 saat önce 1′er şeker kaşığı yenilmesi şikayetleri geçirir.

Basura Maydanoz  Kürü:  Bir demet maydanoz bir çay bardağı zeytinyağında kavrulur, bir bez üzerine yayılarak hemoroid memelerine bağlanır.

Basura Sığır Kuyruğu  Kürü:  İki üç avuç kadar sığırkuyruğu çiçeği suda kaynatılır, ezilir ve hemoroid memelerine uygulanır.

Basura Yahudi Baklası  Kürü:  Bir su bardağı yahudi baklası tohumu dövülür balla tatlandırılır, sabahları kahvaltıdan önce aç karnına birer tatlı kaşığı yenir.

Basura Mayasılotu Kürü:  Bir su bardağı mayasılotu kökü suda haşlanır, süzülür, bu haşlama suyu ile lavman yapılır.

Basura Bamya Kürü: Bir avuç taze bamya ile birkaç adet ceviz yaprağı su ile haşlanır, süzülür, haşlama suyu ile lavman yapılır.

Basura Patates Sapı Kürü: Patates soyulur, çiğ olarak rendelenir, Patates püresi basur memelerine haricen uygulanır.