KANDİDA NEDİR?


                                                                 

Kandida  belli bir MAYA nın vücutta fazla gelişmesinden ötürü bağışıklık sisteminin zayıfladığı fiziksel bir durumun tanımıdır.

Kandida nın ekmek ve çöreklerde kullanılan mayalarla akrabalığı olsa da onlarla karıştırılmamalıdır.

Küflü bir ekmeği düşünün,ekmekteki küf nasıl ki ekmeği sarıp bir süre sonra tanınmaz hale getiriyorsa vücuttaki kandida da sisteme bulaştıktan sonra ondan kurtulmak oldukça zordur.


Kısacası kandida da küf gibi vücuda yerleşen bir çeşit maya büyümesidir.


Antibiyotikler,şeker tüketimi ve yanlış beslenme kandida nın büyümesine,vücuda faydalı bakterilerin zayıflamasına yol açabilir.

Kandida pençe şeklindeki parmaklarını  bağırsak duvarlarının dokusuna yapışarak tutunur ince ve kalın bağırsakta doku hasarına sebep olur ki ciddi bir problem olan "sızdıran bağırsak sendromu"na yol açar.

Normalde bağırsak zarındaki küçük gözenekler besinlerin kana kontrollü olarak geçmesine izin verirken kandida da bağırsak duvarındaki hasar sonucu gözeneklerin genişlemesi bu durumu kontrolsüz hale getirir.tam sindirilmemiş olan besinler de bağırsak duvarından geçer,yiyecek toksinleri kan dolaşımına karışarak yiyecek alerjisi ve duyarlılıklarına yol açar.

Özellikle kadınlarda mesane ve idrar yollarında rahatsızlık,tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları,regl öncesi sendromlar,depresyon,anksiyete,mantıksız davranışlar,sinirlilik,ishal,karın bölgesinde gaz,kabızlık,mide ekşimesine bağlı boğaz yanması,sindirim bozukluğu,uyuşukluk,migren ağrıları,akne  gibi rahatsızlıkların kandida ile bağlantısı olabileceği kuvvettle muhtemeldir.

Çocuklarda kandida semptomları ise şu şekilde seyretmektedir;hiperaktivite,öğrenme bozuklukları,tekrarlayan kulak enfeksiyonları,bebek bezi kızarıklıkları,ishal ya da kabızlık,uyku bozuklukları.


NEDENLERİ

KANDİDA ilaçlardan dolayı ortaya çıkmış ya da neredeyse tamamen doktorlar tarafından başlamasına sebep olunmuş bir rahatsızlıktır.

Antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve ayrıca aşırı antibiyotik verilmiş hayvan etleri tavuk,süt tüketiminden kaynaklanır.

Vücut kandida yüzünden bir kez dengesini kaybettiğinde bir çok hastalık bunu fırsat bilmeye hazırdır.
bunların yanında kandidaya zemin hazırlayan artmasına sebep olan diğer ilaçlar bağışıklığı baskılayan steroid ve kortizon ilaçlarıdır.
Aynı şekilde çeşitli kemoterapi ilaçları,sentetik hormonlar(östrojen,progesteron ya da doğum kontrol hapları) da kandida yı daha da kötüleştirerek bağışıklık sistemini iyice aşağı çeker.KANDİDA İLE BAŞA ÇIKABİLMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR

Öncelikli olarak kişisel yiyecek duyarlılıklarının tespit edilmesi gereklidir.bu gerçekleşene kadar,şeker,beyaz ekmek,makarna gibi rafine karbonhidratlar,alkol ve hatta baldan kaçınılmalıdır.
Sirke,soya sosu, gibi fermente yiyeceklerden de çoğu kandida hastası kaçınmalıdır.en az 3 ay boyunca mayalı gıdalardan uzak durulması gerekebilir.uzunca bir süre bu önerileri dikkate almak,kandidayı azaltıp yararlı bakterilerin üremesini sağlamak 
mümkündür.