BETA GLUKAN: DOĞAL MUCİZE!

                                                                       


Beta Glukan 1960 yılında ABD'de Tulane Üniversitesinde Prof. Dr. Nicolas Di Luzio tarafından tanımlanmış, Harvard Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu birçok bilim kurumumu tarafından araştırılmaları yapılarak bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ispatlanmıştır.


Ekmek mayası mantarından elde edilen, doğal ekmeğin kabuklarında da yer alan beta glukanla ilgili yapılan araştırmalar bu maddenin bağışıklık sistemini hücresel düzeyde güçlendirdiğini göstermektedir. 


Beta glukan, enfeksiyonlara karşı mücadele eden makrofaj, nötrofil ve monosit gibi beyaz kan hücrelerini aktive eder ve vücutta hasarlı dokuların iyileşmesine yardımcı olur. 

Bağışıklığı güçlendirerek, bağışıklık hücrelerinin mikroorganizmaları daha etkili biçimde yok etmesini sağlar ve vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerinden arındırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan durumlarda vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etki gösterir. Enfeksiyona yakalanma tehlikesinin yoğun olduğu günlerde vücut direncini artırır

Beta glukan ekmek mayası haricinde birçok tahıl ve mantar gibi farklı kaynaklardan da elde edilebilir. En çok beta glukan içeren besinlerin başında “yulaf kepeği” gelir