BAĞLANMA HORMONU "OKSİTOSİN"


                                                                       

Oksitosin* hormonu (bağlanma hormonu) insanların birbirine bağlanmasında etkili rol oynayan bir hormondur. Oksitosin hormonu korku ve stresi azaltarak diğer insanlarla ilişki kurmayı kolaylaştıran bir hormondur. Bu hormon aynı zamanda bebek emziren kadınlarda oldukça fazla salgılanarak anne ile çocuk arasında yakınlaşmayı sağlar. Eşe bağlılık hormonu da denen bu hormon, aşık olunduğunda, karşı cins ile göz temasında ve orgazm sırasında oldukça fazla salgılanır.


Almanya Ruhr Üniversitesi ile Çin Chengdu Üniversitesi‘nin ortaklaşa yapmış olduğu ilginç bir araştırma, oksitosin hormonunun erkekleri flört esnasında ilgi duyduğu partnere fiziksel olarak daha yaklaştırdığını gösteriyor.

Metot:

Toplam 57 yetişkin erkekten oluşan denek grubu kendi arasında iki gruba ayrılıyor.
Birinci gruptaki erkeklerin burnuna oksitosin hormonu içeren sprey sıkılıyor.
İkinci gruptaki erkeklerin burnuna ise oksitosin hormonu olmayan plasebo** sprey sıkılıyor.


fig2Erkekler daha sonra bayanlar ile flört yapmalarına olanak sağlanacak bir ortama gönderiliyor ve oradaki hareketleri kayıt altına alınıyor.
(Araştırmaya katılan erkeklere araştırmanın konusu ve burunlarına sıkılan sprey konusunda hiçbir bilgi verilmiyor.)

Sonuç:

Burnuna Oksitosin hormonu sıkılan erkeklerin yeni tanıştıkları partnere 15 cm gibi oldukça yakın sayılabilecek bir mesafeye kadar yaklaştığı gözlenirken, plasebo sıkılan erkeklerin bu mesafeyi yaklaşık 60 cm civarında tutmayı tercih ettiği gözlendi.
Not: Yazılmamış sosyolojik bir kurala göre normal bir ilişkide güvenli mesafe 60 cm civarındadır (Social Security distance).
Oksitosin*: İnsanda 3. kromozomda 1170 harf uzunluğunda teknik adı OXTR olan orta uzunlukta 4 parcalı (exon) bir gen tarafından kodlanan hormondur.
OXTR geninin genetik haritası
unbenannt-5

Mehmet Saltuerk