UYURKEN YORULUYOR MUSUNUZ?

                                                                  

Hareket sendromu bozukluğu olanlar uyurken tekme attığı için kilometrelerce yol yürümüşler gibi yorgunluk hissediyor.


Peryodik hareket sendromu bozukluğu olan hastaların gece uyurken ayak başparmağını, ayak bileğini oynattığı ya da tekme attığı saptanmıştır. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerle evli olanlardan bazılarının eşinin gece uyurken tekme atmasından müzdariptirler.


Çocuklarda sık görülen bu durum ergenlikte büyük ölçüde sona ermektedir. Ancak sendromu devam edenler uyuduğu süre içerisinde hareketi sürekli tekrarlıyor. Bu hastalar uyurken tekme attığı için uyandığında kilometrelerce yol yürümüş gibi yorgunluk hissediyor. Hastalar bunun farkında değil. Bunun çeşitli nedenleri var. Böbrek rahatsızlığı, demir veya magnezyum eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Bu rahatsızlık özellikle orta ve ileri yaşlarda romatizmal hastalık zannediliyor. Hasta sabaha kadar ayaklarını hareket ettirdiği için ayak kasları kasılıyor. 


Uyandıktan sonra gün boyunca bacaklarında ağrı hissediyor. Yaşlılar bunu romatizmal hastalık zannedip fizik tedavi görüyor ya da kaplıcalara gidiyor. Aslında teşhisi ve tedavisi basittir. Teşhisi uyku merkezinde bir gecede tespit edilebiliyor. İlaçla tedavi yapılıyor.”