BELLEĞİNİZİ NASIL GÜÇLENDİRECEKSİNİZ?

                                                                                 


Bir miktar destek ve bazı tıbbî önerilere uyarak belleğinizi koruyabilir, hatta daha da güçlendirebilirsiniz, işte size k
olayca uygulayabileceğiniz bazı öneriler:

* Hatırlamaya çalışın:
Bol bol bulmaca çözerek hatırlama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Ama bu, her şeyi hatırlamanız gerektiği anlamına da gelmez. Hatırlamak için geliştirilmiş bazı kolaylıklardan yardım alın. Sıradan bilgilerin beyninizi işgal etmesine izin vermeyin. Telefon rehberleri, adres defterleri, kişisel bilgisayarlar ya da post-itler sizin için önemsiz bilgileri beyninize değil, bunlara kaydetmeniz için geliştirilmiştir, yararlanın!
* Yeni şeyler öğrenin:
Yabancı dilde yeni kelimeler, önemli telefon numaraları, yeni adresler ezberleyin. Şiirleri, deyimleri, fıkraları aklınızda tutmaya gayret edin.
* Kültürel hayatı keşfedin:
Yaşadığınız toplumdaki kültürel aktivitelere katılın. Konserlere, söyleşilere, tiyatrolara, müzikallere gidin. Yeni sanatsal yetenekler edinin. Mevcut yeteneklerinizi daha da geliştirin.
* Okuyun:
Düzenli okuyun ve mümkünse bir günlük tutun.
* Teknolojiyle ilgilenin:
E-posta göndermeyi, internete bağlanmayı, bilgisayar kullanmayı deneyin.
* Yeni beceriler edinin:
Kurslara gidin. Yeni bir dil öğrenin, yeni bir uğraşı edinin. Yeni şeyler öğrenmenin tadına varın.
- Bildiklerinizi öğretin ve aktarın:
Bilgilerinizin, tecrübe ve yeteneklerinizin sizden sonrakiler için de gerekli olduğunun bilincinde misiniz? Bilgilerinizin tekrarlandıklarında belleğinizde daha uzun bir ömür süreceğini unutmayın.
* Özetleyin, kayıt tutun:
Geçmişte yaşadıklarınızı, öğrendiklerinizi, tecrübelerinizi hatırlamaya, bunlara ilişkin kısa notlar tutmaya çalışın. Oluşturduğunuz kayıtları dosyalamaya ve saklamaya özen gösterin. Böyle bir çalışma, öğrendiğiniz yeni bilgilerin belleğinize kaydını da kolaylaştıracaktır. Bilgileri kısaltın ve özetlemeye çalışın.
* Beyninize egzersiz yaptırın:
Düzenli beyin egzersizleriyle zihninizi çalıştırın. Basit matematik problemleri çözmeye ve mantık soruları yanıtlamaya gayret edin.
* Konsantre olun:
Konsantrasyon eksikliği bellek yetersizliğinin en önde gelen nedenidir. Bir arkadaşınızın adını, bir şarabın markasını, önemli bir tarihi beyninize kaydederken aynı zamanda bir başka şeyi düşünmemeye çalışın. Eğer yeterince odaklanmazsanız ve o bilgi beyninize tam olarak yerleşmezse hatırlamanız da olanaksız olacaktır. Beyninizde kayıt yaparken dikkatinizi yoğunlaştırın ve sadece odaklandığınız şeye kendinizi verin.
* Resimleyin:
Hatırlamak istediğiniz kişileri, yerleri ve sayıları fotoğrafik imajlarla resmettikten sonra beyninize kaydedin.
* Planlayın:
Herhangi bir şeyi zamanında ve unutmadan yapmak istiyorsanız, düzenli planlamanın hatırlatıcı gücünden yararlanın.