CİLDİN KORUYUCU MELEĞİ : ALFA LİPOİK ASİT

                                                               

Son dönemlerin en popüler antioksidanı olan alfa lipoik asit aynı zamanda çok etkili cilt koruyucusu nutrikozmetiklerden biridir. Antioksidan özelliğiyle; cilt hücrelerinizi yaşlandırıcı etkilerinden hiç kuşku duymadığımız "serbest radikaller'e karşı korur. Bu toksik maddelerin ateroskleroz (damar sertliği), çeşitli iltihabı durumlar (osteoartrit), şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları ve akciğer hastalıkları gibi dejeneratif sorunlardan başka cilt yaşlanmasında da etkili oldukları bilinmektedir.

Güneşin zararlı ışınları kadar etkili bir cilt yaşlandırıcısı olan serbest radikal hasarına önem vermelisiniz. Alfa lipoik asit "evrensel" bir antioksidan olarak kabul edilmektedir. Çünkü serbest radikalleri hücrenin hem sulu hem de yağlı kısmında yok edecek güce sahiptir. Bu çok önemli bir özelliktir. Hem suda hem de yağda eriyebilen, bu nedenle de hücrelerin tüm bölümlerinde tam ve etkin bir serbest radikal avcısı gibi davranan bu muhteşem antioksidanı, sadece suda eriyen C vitamini veya sadece yağda eriyen E vitamini, koenzim Q–10 gibi diğer bazı antioksidanlardan ayıran temel bir özelliktir.

Alfa lipoik asit, enerji döngüsünde de rol oynadığı için, yorgunluk hissedenler ile enerji metabolizmasını geliştirmek isteyenler tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücreleri üzerindeki koruyucu etkisi nedeniyle pek çok kozmetik firması "lipoik asit" içeren ürünlerini çoktan piyasaya sundular bile.

Yapılan çalışmalar, lipoik asidin cilt hücrelerini yenilediğini, serbest radikal hasarına karşı onları korumada oldukça etkili olduğunu, kırışıklıkları engelleyip cildin daha genç, parlak ve duru görünmesini sağladığını kanıtlamıştır.

Alfa lipoik asidi vücudunuz üretebilir, ayrıca besinler aracılığıyla da alabilirsiniz. Kırmızı et, maya ve karaciğerde bol miktarda bulunan antioksidan etkili bu bileşikten daha fazla yararlanmak istiyorsanız; yağsız veya az yağlı kırmızı et, mayalı, kepekli ekmekler ve tahıl ürünlerini belirli porsiyonlarda tüketebilirsiniz. Ancak kolesterol sorununuz varsa, vejetaryenseniz veya kırmızı etten uzak duranlardansanız, ağız yoluyla kullanımdan da yararlanabilirsiniz.

Bu destekler tüm vücudunuz için gereklidir. Cildiniz için lipoik asitli kremler iyi bir seçim olabilir. Cildine iyi bakan dikkatli ve bilinçli kadınlar, alfa lipoik aside hiç de yabancı değildir. Son zamanlarda lipoik asit içeren cilt bakım ürünlerinin sayısı hızla artıyor. Alfa lipoik asit cilde doğrudan uygulandığında kolaylıkla emilebilse de, kararsız-denge-siz kimyasal yapısı sebebiyle uygulandıktan çok kısa bir süre sonra oksitlenir. Bu nedenle serbest radikallerin ciltte oluşturduğu zararları engellemek, foto yaşlanmayı (güneş ışığına bağlı cilt yaşlanması) azaltmak için sadece dışarıdan kullanımıyla yetinmemeli, ağız yoluyla da alfa lipoik asit desteği alınmalıdır.

Alfa lipoik asidin ağız yoluyla kullanımı, cilt dışında kalan pek çok yaşlılıkla ilgili sorunda da koruyucu ve tedavi edici yarar sağlar. Alzheimer hastalığı, katarakt ve şeker hastalığında faydalı olabileceği kanıtlanmıştır. Ağız yoluyla kullanımda 250–500 mg arasında değişen dozlarda kullanılabileceği belirtilmişse de, bizim önerimiz günlük destek için 50–150 mg'lık dozların kullanılmasıdır. Daha fazla serbest radikal saldırısına maruz kalan ciltlerde destek dozu 200–250 mg'a yükseltilebilir.

Yapılan çalışmalarda, lipoik asidin hafiften ortaya doğru olan kırışıklıkları neredeyse yüzde 50 oranında azalttığı görülmüştür. Göz çevresinde kullanım açısından da daha uygundur. Çoğu kırışıklık savaşçısı ürün, göz çevresi gibi hassas bölgelere uygulanamazken, lipoik asit düşük konsantrasyonlarda ve özellikle kırışıklıkların yoğun olduğu bölge olan göz çevresine bile sürülebilir.

Alfa lipoik asit, nutri kozmetik ürünlerin geleceğinde çok önemli yeri olabilecek bir ürün gibi görünmektedir. E vitamininden 400 kez daha güçlü antioksidan etkisi olan bu ürünü bence iyi izleyin!