EKONOMİ SINIFI SENDROMU ÖLÜME BİLE YOL AÇABİLİR!

                                                           

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Cemal Kazımoğlu, uzun süreli uçak ve otobüs yolculuklarının kas tutulmalarının yanı sıra ölümle sonuçlanabilecek Ekonomi Sınıfı Sendromu'na da yol açabildiğini belirterek yolculara sık sık mola vermelerini ve varis çorabı kullanmalarını önerdi.
Kazımoğlu, yaptığı açıklamada, 7-8 saati aşan yolculukların sağlığı tehdit edebileceğini belirtti.
Yolculuk nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarının 2 grupta incelenebileceğini dile getiren Kazımoğlu, basit ağrı ve tutulmaların yanı sıra venöz damarların tıkanmasıyla ortaya çıkabilecek ölüm riskine de dikkati çekti. 
Otobüs ve uçaklardaki sıkışık koltuklar nedeniyle uzun süre yolculuk yapanlardaki damar tıkanıklığının akciğerlerde pıhtı birikmesine yol açtığını kaydeden Kazımoğlu,  "Koltuklar sıkışık olduğu için ölümle sonuçlanabilecek bu durum, Ekonomi Sınıfı Sendromu olarak adlandırılıyor. Dar alanlarda ve özellikle uçak yolculukları sırasında ölüm riskinin 2-4 kat yükseldiğini biliyoruz" diye konuştu. 
Riski yükselten faktörler
Kazımoğlu, obezite ve şeker hastalığı, sigara ve alkol kullanımının da yolcular için Ekonomi Sınıfı Sendromu olasılığını artıran diğer faktörler olduğuna değinerek, yolculuk sırasında sık mola verilmesi ve varis çorabı kullanımıyla sendrom riskinin düşürülebileceğini vurguladı. 
Varis çorabının damarların gerilimini belli bir düzeyde tuttuğunu anlatan Kazımoğlu, "Pompa görevi gören çorap aynı zamanda pıhtı oluşumunu da engelliyor" dedi.
Yolculuklar sırasında vücudun su ihtiyacının göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret eden Kazımoğlu, susuzluğun pıhtı oluşumuna neden olduğunu dile getirdi.
Cemal Kazımoğlu, büyük ameliyatları takip eden 3-4 ay içinde uçak yolculuğundan uzak durulmasını gerektiğini söyledi.
Ağrıya karşı da önlem alınabilir
Kazımoğlu, uzun süreli yolculuklardaki en büyük sıkıntının uzun süre hareketsiz kalmak olduğunu, hareketsizliğin bacaklarda şişme, sıvı toplanması, ödem oluşması ve ağrıya neden olabileceğini aktardı. 
Omurga ve sırt bölgesine aşırı yük bindiğini, insanların yolculuklar sırasında uygun olmayan pozisyonlarda uyuyakaldığını belirten Kazımoğlu, "Duruş bozuklukları, kuyruk sokumundan boyun bölümüne kadar kas tutulmalarını da beraberinde getiriyor. Bu nedenle biz yolculara saat başı ya da 2 saatte bir hareket etmelerini öneriyoruz" dedi. 
Yolculuk sırasında uyumak isteyenlerin de ortopedik yastık kullanabileceğini söyleyen Kazımoğlu, diz kıkırdağında sorun yaşayanların sık sık oturma pozisyonunu değiştirmesi gerektiğini anlattı. 
Kazımoğlu, sert koltukların kuyruk sokumu ağrısına neden olduğunu, oturma simidi ve yastık ile bu ağrının engellenebileceğini dile getirdi.
 Doç. Dr. Cemal Kazımoğlu, yolculuk sırasında veya sonrasında boyun ile kuyruk sokumu bölgesinde ağrı bulunanların kaslarını gerdirmesini, boyun ve bel hareketi yapmasını tavsiye ederek, "Esneme ve gerilme hareketlerine karşın yolcu rahatlamazsa kas gevşetici ilaçlarla yolculuğu tamamlamasını öneriyoruz. Yolculuktan sonra bize ağrı şikayetiyle gelen çok sayıda hastamız oluyor. Hatta bu ağrıların süresi bir hafta, 10 güne kadar uzayabiliyor" diye konuştu.

doktortv.com dan alıntı