EN ETKİN CİLT KORUYUCUSU : C-VİTAMİNİ


                                                                  


Cildinizi yaşlılık belirtilerinden koruyan diğer bir nutri kozmetik de C vitaminidir. Besinlerle aldığınız C vitamini yanında, destekler ve cilt bakım ürünlerine eklenmiş olarak da bu antioksidan etkiden yararlanmanız mümkündür. 


Turunçgiller (portakal, greyfurt, mandalina), çilek, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, ıspanak ve kavun gibi besinleri bol bol tüketmenizde yarar vardır. Ancak C vitaminli cilt kremlerinin koruyucu gücünden en etkili şekilde yararlanmak istiyorsanız, kreminizin gün ışığıyla temasından kaçınmanız gerekir. Çünkü C vitamini havayla çok kolay okside olabilen ve hemen bozulup etkisini yitirebilen bir vitamindir.


Dışarıdan uygulanan C vitamini ürünlerinde son 4-5 yılda tam bir patlama yaşanmaktadır. Kozmetik firmalarının neredeyse her ürününe de bir miktar C vitamini ilave ettiklerini görüyoruz. Bunların çoğu, sadece suda eriyen bir madde olan C vitamininin yağlı bir doku olan cilde ne oranda girebildiğini dikkate almamaktır. Bu nedenle etkinlikleri ve uzun dönem yararları son derece kuşkuludur. 


Ayrıca bu vitamin son derece dengesiz olan kimyasal yapısı nedeniyle cildinize tatbik edildikten saniyeler sonra oksijenle temasla okside olup etkisi sıfırlanmaktadır. Bu nedenle, çok özel bazı kimyasal değişimler yapılmadan hazırlanmış ürünlerin cilde doğrudan uygulandığında etkilerinin sınırlı olduğunu bilmeli, doğru ve etkili ürünleri seçmelisiniz. 


Ağız yoluyla kullanılan C vitamini desteğinin de oldukça etkili bir cilt koruyucusu olduğunu düşündüren veriler bulunsa da, ne yazık ki ağız yoluyla alınan C vitamini desteğinin ciltteki C vitamini miktarını yeterince artırdığını gösteren güvenilir bir çalışma henüz yoktur. Bununla birlikte etkin, ucuz ve kolay uygulanan cilt ürünleri üretilene kadar ağız yoluyla C vitamini kullanabilirsiniz. 


Eğer var olan kırışıklıklarınızı azaltmak ya da yeni gelişenleri durdurup yok etmek için ağız yoluyla C vitamini desteği almak istiyorsanız, günlük dozu 500–1 000 mg civarında tutmalısınız. Esterifiye edilmiş C vitamini ürünlerini (ester-C ürünleri) daha çok tercih etmenizde yarar vardır.
Nutri kozmetikler ağız yoluyla kullanılan ve cildinizi yaşlandırıcı dış etkilerden koruyan doğal maddelerdir. Bunlar bazen bitkilerden elde edilen bitkisel özütler, bazen de vitamin, mineral ya da aminoasit yapısında besin unsurlarıdır. Bir kısmı ise besinlerde doğal olarak yer alan mucizelerdir. En doğrusu, onları besinlerle beraber doğal halleriyle tüketmenizdir.

 Eğer beslenerek yeterli miktarda tükettiğinizden emin değilseniz, destek olarak hazır ticarî ürünlerden de faydalanabilirsiniz, tabii mutlaka deneyimli bir uzmanın tavsiyesi ve yönetimiyle...