GÜZELLİĞİNİZİN SIRRI : LİKOPEN

                                                                        


Domates, karpuz, greyfurt gibi kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bol bol bulunan bu doğal antioksidan etkili karotenoidin cilt yaşlanmasını engelleyici etkisi aslında yüzyıllardır bilinmektedir. 

Balaton Gölü kıyısında yaşayan domates yetiştiricisi Macar kadınların pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları uzun süredir bilinmektedir.

Likopenin en iyi kaynağı domatestir. Çiğ domatesten çok pişmiş, domates daha güvenilir bir likopen deposudur. En etkin yarar için günde 200 gram kadar pişmiş domates yemelisiniz.

Böyle bir antioksidan destek size sadece meme, akciğer ve kolon kanserinden koruma desteği sağlamaz, aynı zamanda kalbinize ve cildinize de iyi gelir.

Eğer likopenin cildiniz üzerinde daha etkili olmasını istiyorsanız, günlük besinlerle aldığınız miktarların yeterli olamayacağım unutmamalısınız. Krem ve losyonlarla cilde doğrudan ulaşan likopenin etkisi ise çok daha güçlüdür.

Likopen cilde sürüldüğünde hafif bronzlaşma ve ışıltılı bir ten rengi meydana getirir. Likopenin ultraviyoleden koruyucu ve yaşlanmayı geciktirici etkilerinden daha güvenli faydalanmak istiyorsanız, kullandığınız ürünlerin yeterli miktarda aktif likopen ihtiva edip etmediğini araştırmalısınız.

Likopenin yararları şunlardır:
• Olağanüstü bir serbest radikal yok edicisidir.
• Cildinizin oksijeni daha iyi ve etkin kullanmasını sağlar.
• Ultraviyolenin ciltteki yaşlandırıcı etkilerini önler.
• Cildin yangısal tepkisini azaltır.