LRRTM1 GENİNİ TAŞIYANLARIN ŞİZOFREN OLMA İHTİMALİ DAHA YÜKSEK


                                                            
Oxford Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı bu geni taşıyanların, şizofreni gibi zihinsel hastalıklara yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanıyor. Söz konusu araştırma Moleküler Psikiyatri dergisinde yayınlandı. 


Beyin asimetrik bir şekilde oluşmuştur : Sağ elini kullanan kişilerde beynin sol tarafı konuşma ve dil becerisini kontrol eder. Ancak solak kişiler bunun tam tersi söz konusudur ve bilim adamlarına göre LRRTM1 geni bu değişimin sorumlusu. Ayrıca bu genin şizofreni ihtimalini de artırdığı sanılıyor ; çünkü şizofreni beynin fonksiyonlarının dengesizliğine bağlanan bir hastalık.
El kullanımı arasındaki farklılıklar : Milliyet'te de yer alan habere göre, sağ ve sol elini kullanan kişiler arasında belirli farklar olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Avustralyalı araştırmacıların geçen yıl yayınladığı rapora göre solaklar daha pratik zekalı ve spor oyunlarında da daha çevik oluyor. Fransız araştırmacılar da sol elini kullanan kişilerin bilek güreşinde daha avantajlı olduğunu savunuyor. 


LRRTM1 olarak adlandırılan bu gen beynin hangi kısmının konuşma ve duyguları kontrol edeceğini etkiliyor.www.genlife.com.tr