MENOPOZDAKİ HORMON EKSİKLİĞİNİN UZUN VADELİ SONUÇLARI

                                                                   

Menopoz da sözü edilen belirtiler, çok rahatsız edici olmasına rağmen yaşamsal tehlike oluşturmaz. Ancak östrojen eksikliği yani menopoz, osteoporoz (kemik erimesi) ve kalp dolaşım sistemi rahatsızlıkları, Alzheimer gibi uzun sürede ortaya çıkabilecek hastalıkların olma olasılığını artırmaktadır.


Osteoporoz, bir kemik hastalığıdır. Östrojen eksikliğine bağlı kemiklerin gözenekli bir hal almasına ve kalsiyum oranının düşmesine neden olur. Kemiklerin kırılma riski artar. Osteoporozun neden olduğu kemik kırıkları, özellikle omurga, kalça ve el bileğinde olmaktadır. Kalça kırıkları yaşamı tehdit edebilir, tekrarlayan omurga kırıkları kadının kamburlaşmasına neden olur. İstatistiklere göre bütün kadınların yaklaşık yüzde 35'inde osteoporoza bağlı kemik kırıkları görülmektedir.


Kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları arasında yüksek tansiyon, felç, damar sertliği ve kalp krizi sayılabilir. Günümüzde Batılı ülkelerdeki kadınların üçte biri kalp-damar hastalıklarından ölmektedir. Geniş kapsamlı araştırmalar, kadınlarda kalp krizi geçirme riskinin menopoz öncesi yıllarda erkek yaşıtlarından önemli ölçüde düşük olduğunu göstermiştir. Bu risk, menopozdan sonra yaklaşık beş yılda hemen hemen eşitlenmektedir, zira kadınlardaki östrojenin koruyucu etkisi ortadan kalkmaktadır.
www.drmuratbas.com