BÖBREK TAŞINA GİLABURU (FRENK ÜZÜMÜ) SUYU

                                                                      

Gilaburunun Faydaları :
* Romatizma hastalarına çok iyi gelmektedir.
* İdrar söktürür ve kabızlığı giderir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Sakinleştirici etkileri ile spazmları çözer ve uykusuzluğa iyi gelir.
* Adet sancılarını azaltır ve aşırı kanamaları önler.
* Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur.
* İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır.
* Yaşlanmanın etkilerini geciktirir.
* Astım hastalıkları,
* Yüksek tansiyon,
* Sara nöbetleri (epilepsi),
* Kabakulak,
* Doğum sonrası spazmlar,
* Gilaburu suyu, ayrıca safra kesesi hastalıkları ile bazı karaciğer hastalıklarına da iyi gelmektedir.
* Gilaburunun bazı kanser tümörlerini azaltmadaki olumlu etkileri vardır.

Diğer Yararları :
* Böbrek kum ve taşlarını eritici etkinliktedir. Diğer yöntemlerin aksine fiziksel parçalama ile değil kimyasal çözünmeyle böbrek taşını erittiği için kişinin ağrı duymayacağı belirtilmektedir.
* Gilaburu suyunda vücuttan zararlı maddelerin atılmasınayardımcı antioksidanlar yer alır.
* Pastörize edilmeden üretilen gilaburu suyunda 21 tane probiyotik bulunduğu tespit edilmiştir.
* Gilaburu suyunda vücuttaki zararlı bakterilerin çoğalmasını önleyen laktobasiller vardır.
* Kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır.
* Gilaburu suyunda bulunan asitler antikanserojen  niteliktedir.
Mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu özellikleri olduğu belirtilmektedir.
* Adet düzensizliği ve zorluğu gibi sorunlarda rahatlatıcıdır.
* Yüksek oranda C vitamini içerir.
* Gilaburu ağaç kabuğunun kramplar ve kas gerginlikleri için rahatlatıcı etkileri bulunduğu belirtilmektedir.
* Gilaburunun kabuk ve gövdesinden elde edilen sıvı astım, doğum sonrası spazm, uyku sorunları, romatizma gibi sorunlarda kullanılmaktadır.
Egzama gibi cilt sorunlarında dışarıdan kullanılır.
*Taş üremesini önler.
*Safra taşını eritir 
*Şeker hastalığına iyi gelir
*İdrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir.
*Hanımlarda rahim spazmını giderir, hamileliği kolaylaştırır. Regllerin ağrısız olmasını sağlar
*Vakitsiz bebek düşüm ve doğumlarını önler.
*Sinirleri kuvvetlendirir. 
Kullanım Alanları
Böbrek: Böbrek taşlarının bütün cinsleri asılları itibarıyla suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmaktadır (diğer bir yöntem açık operasyondur). Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı - sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Girebolu ise böbrek taşını, diğer usullerde ( lazer. vs. ) olduğu gibi; fiziksel parçalama yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken ne de idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır.
1 kür (8 kg ) girebolu 1 hafta içerisinde 6 - 8 mm böbrek taşı eritebilmektedir. Taş 8 mm den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Girebolu ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir.
Not:  Sertliğinden dolayı lazerinde kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Girebolu' da eritmeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riski % 1-2 civarındadır. 
Prostat: Girebolu, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. 
Kadın hastalıkları: Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir. Spesifik olarak Kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Rahmi rahatlatır. Böylece adet görme krampları sona erer. Ayrıca Mensturasyondan kaynaklanan ağrıları azaltır. Düşük durumu/ tehlikesinde kullanılır. Damar genişliğini düzenlemesinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kan kaybını ve menapozdaki kanamaları azaltır.  
Kalp/ Tansiyon: Gilaburu yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı , kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Gilaburu " Visceral " gerilim / Tansiyon için çok etkilidir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller.  
Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller.
Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır.
Bazı migren vak’alarında da yardımcı olabilir. 

İdrar Yolu Hastalıkları: İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. İdrar kanalındaki daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşıda son derece etkili ve tedavi edicidir. 

Yan Etkileri Var Mıdır? Gilaburu meyveleri olgunlaşmadan tüketilmemelidir. Kadınlar gilaburunun etkilerinden faydalanmak isterlerse bir doktor gözetiminde almaları tavsiye edilmektedir. Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.Gilaboru suyu hastanın bir günde tüketebileceği kadar hazırlanmalıdır. Hazırlanan nektar sıcak ve güneş ışığından korunmalıdır. Mümkün olduğu kadar yoğun kullanılmalıdır.  

Uyarılar ve Önlemler : 

*Mide ve bağırsak ülseri olanlar gilaburu suyunu kullanmamalıdır.
*Isı kaynaklarından ve direkt güneş ışığından uzak tutulmalıdır.
*Oda sıcaklığında ve çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza edilmelidir.
*Harici kullanım içindir.
Gilaburu bitkisi tam bir şifa deposu…
Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt içinde ve dışında birçok üniversitede yapılan araştırmaların Kayseri ve yöresinde yetişen gilaburu bitkisinin şifa kaynağı bir bitki olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Gilaburu bitkisinin ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Aksoy, şöyle devam etti:

''Gilaburu suyu içeriğindeki asitler nedeniyle antikanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidanlar, vücutta serbest radikalleri bağlayarak, sağlığa zararlı birçok olumsuz etkiyi durdurmakta. Bu özelliği nedeniyle gilaburu suyu, yaşlanmayı geciktirici, mutasyonu engelleyici, kanseri durdurucu ve kolesterolü düşürücü etkiye sahip. Gilaburu bitkisi, kanser önleyici, antioksidan ve C vitamini deposu, kısaca her derde deva bir bitki. Bu bitkinin suyunu midesinde ve bağırsaklarında ülser olanlar tüketmemeli. Çünkü bitki asitli bir yapıya sahip. Bu bitkinin ortaya çıkmamış diğer şifalı özelliklerinin tespiti için Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde araştırmalar devam ediyor.''