İYİMSERLİĞİN 4 FAYDASI

                                                                               


İyimser bakmak başarı ve mutluluğun yanı sıra, sağlıklı ve uzun bir yaşam da sağlar. Araştırmalar iyimserliğin dört ayrı açıdan sağlıklı yaşama katkısı bulunduğunu gösteriyor:

İlk olarak; iyimserlik çaresizlik duygusunun yerine, her şeyin kontrol altında olduğu duygusunu yerleştirerek vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirir.

İkincisi; iyimserler kötümserlere göre daha fazla oranda ve sadece çok ihtiyaç duyduklarında tıbbî yardım arayışına girerler. Önerilen tedavi programlarına daha iyi uyarlar. "Ne yapsam faydasız" düşüncesine sahip olan kötümserler ihtiyaç duydukları profesyonel yardımı yeterince aramaz, bulsalar bile uygulayamazlar.

Üçüncüsü; yaşamda ne kadar fazla kötü tabloyla karşılaşılırsa, hastalanma olasılığı da o kadar artar. Kötü olaylar da nedense kötümserlerin başına daha sık gelir. Her şeyin faydasız olduğu düşüncesiyle kötü olaylar için önlem almayan kötümserler, böyle durumlarla karşılaştıklarında da olumsuz düşünceleri nedeniyle durumun olduğundan kötü görünmesine yol açar.

Dördüncüsü; hastalıklara karşı dirençle sosyal desteklerin derecesi çok net bir paralellik gösterir. Yanında dostları ya da arkadaşları olmayan yalnız ve dostsuz kişilerin hastalanma olasılıkları daha fazladır, iyimserlik pasif davranmayı engeller, arkadaş bulmayı kolaylaştırır. Başkalarıyla birlikte olma, stresinizi azaltarak bağışıklık sisteminizi güçlendirir.