İYİMSERLİK ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

                                                                                                     


İyimserliğin öğrenilebilmesi, yaşam için yeni bir yaklaşım haline getirilebilmesi her zaman ve her yaşta mümkündür. Küçük yaşlarda yaşama iyimser bakmayı öğrenip, engellerle karşılaştıklarında ümitsizlik ve çaresizliğe gömülmek yerine, kolları sıvayıp engeli aşmanın yolunu arama alışkanlığı edinenlerin işi daha kolaydır. Bu tavır onlara kötümserlere göre daha keyifli, dingin, huzur dolu, sağlıklı ve uzun bir yaşam şansı da verir.İyimserliği öğrenmeye çalışırken öncelikle kendi olumsuz düşüncelerinizin neler olduğunu iyi anlamalısınız. Örneğin, "Çocuklarım ilgisiz davranıyor" düşüncesini taşıyorsanız; bunun yerine, "Bugün çocuklarımın keyfi yoktu, bir aksilik var herhalde" diyebilirsiniz. 
Bir araştırmada, depresyondaki kişilerdeki olumlu düşünceler ile olumsuz düşüncelerin hemen hemen eşit sayıda olduğu, oysa depresyonda olmayanlarda her olumsuz düşünceye karşı iki olumlu düşünce bulunduğu saptanmıştır. 


O halde iyimserliğe giden yolda ilk adım olarak her konuda olumsuz düşüncelerin yerine, daha fazla olumlu düşüncelere sahip olmaya çalışmalısınız.