KANSERİN ÇARESİ BULUNDU MU?

                                                               


BİR TIP MASALI : “KANSERİ BİRGÜN MUTLAKA YENECEĞİZ”

Yıl 1953 Denver Post Gazetesinin 3 Ağustos 1953 tarihli sayısında NCI (Amerika Milli Kanser Enstitüsü) başkanı; “Geleceğe inançla bakıyoruz. Yakında kanseri kontrol edecek ve ortada kaldıracağız” diyordu.Aynı tarihli aynı gazetede MSKCC (Memorial Sloan Kettering Cancer Center) başkanı C.P.Rhoads; “Eminim ki, önümüzdeki 10-15 yıl içinde kansere karşı çok etkili bir ilaç bulacağız. Aynen enfeksiyonlara karşı kullandığımız antibiyotikler gibi” diyordu.

1957 Şubat’ında Reader’s Diges mecmuasında; “İlk kez havada kanser karşı kesin bir zaferin kokusu duyuluyor” deniyordu.

17 Şubat 1976, NewYork Daily News’te, kemoterapistlerden biri yeni bulduğu ilaç hakkında şunları yazmıştı. “Olağanüstü ve anıtsal bir buluş”
1986’da interferon adı verilen bir kemoterapi ilacının sentetik olarak üretilmesiyle bir sansasyon fırtınası yaratılmışı. Detroit Press Gazetesi: “İnterferonun sentetik olarak imal edilmesiyle ilim masallarındaki cine benzer sihirli bir durum yarattı” deniyordu. Saturday Evening gazetesi ise: “İnterferona bağlanan para, en karlı ve en emin yatırımdır” diye yazıyordu.
Fransa’da 4 hastanın peş peşe interferon tedavisinden ölmesiyle bu ilacın toksik yan etkileri ortaya çıkınca bu “mucize ilaç” fırtınası dindi. Ancak günümüzde “mucize ilacı, kanserin çaresi bulundu” modası halen devam etmektedir.

Kanser ilaçlarından “İnterleukin-2” nın de kaderi aynı oldu. Dr. Rosenberg’n laboratuarında sentetik olarak üretilmişti. Dr.Steven Rosenberg, IL-2 için; “30 yıldır kansere karşı ilk kez yepyeni bir yaklaşım içindeyiz” diyordu. 22

Eylül 1985’te Busines Week: “Kansere karşı yeni bir savaş, vücudun kendi koruma sisteminden potansiyel bir silah bulundu” diye yazdı.
NCI’ nın ilk bildirilerinden hemen sonra, yeni ilaç ( IL-2) hakkında şüpheler başladı. Aralık 1985’te IL-2 tedavisi uygulanırken bir hasta öldü. NewYork Times / 9 Aralık 1985

Mayo Clinic’ten Charles Mertel, bir gazetede IL-2’yi yerden yere vuran bir makale yazdı; “ IL-2, korkunç bir tecrübeden hastalar ilacın yan etkilerinden kurtulsalar bile, haftalarca yoğun bakımda kalırlar.
Kemoterapinin çok sınırlı olan yararı, sistemik bir zehir gibi etkili olmasındandır. Bu nedenle terk edilmelidir.

Dr. Alman W.O. Amann;“Böyle bir tedaviyi kimse için dilemem, KT, birkaç hafta ömür uzatsa bile bunu rahatlıkla diğer alternatif sağaltım sistemlerinden sağlayabiliriz. Kemoterapi hastaları hiç görmediğiniz farklı bir yaratığa dönüştürür. Ve en kötüsü, metastazları tedavi etmesini beklediği kemoterapi, metastazların oluşumunu arttırır.”
Dr. K.H. Brunner yaptığı araştırmada hastaların kemoterapisiz daha uzun yaşadıklarını ispatlamıştır.
SON SÖZÜM : KANSER, SOSYAL,KÜLTÜREL ve BİYOPSİKOLOJİK BİR "SİSTEM" SORUNUDUR. BİREYSEL ÇABALARLA TEDAVİ YETERSİZDİR. BİREYSEL ve TOPLUMSAL YAŞAM FELSEFEMİZİN BİR SONUCUDUR.BU MANTIKLA BIRAKIN KANSERİ, NEZLEYİ BİLE TEDAVİ EDEMEYİZ.
www.drmuratbas.com