KIŞ DEPRESYONU GERÇEKTEN VARMI?

                                                                           


Kış aylarının karanlık, kasvetli ve kısa gündüzlerini; uzun, bitmez tükenmez gecelerini isteksiz, halsiz, mutsuz ve yorgun geçiriyorsanız... Nişastalı ve şekerli besinlere karşı aşırı bir istek duyuyor, önlenemez bir iştah artışıyla önünüze gelen her şeyi silip süpürüyor, sürekli kilo alıyorsanız... Daha sabah uyanırken bastıran yeniden uyuma isteği, baş ağrıları, terlemeler, sinirlilik veya geri çekilmelerden yakınıyorsanız... Odaklanma sorunu, öğrenme güçlüğü, çalışmaya karşı isteksizlik duyuyor, cinsel gücünüzde belirgin bir azalma hissediyorsanız, sizin de sorununuz mevsimsel duygu durum bozukluğu olabilir.


Kış mevsiminin bazen bunaltıcı olduğu doğrudur. Güneşsiz, ışıksız, karlı ve sisli kış günleri fazlaca uzun sürer ve sizi üzerse, dayanılmaz bir ruhsal çöküntünün tetikleyicisi bile olabilir. Ortaya çıkan belirtiler depresyonda görülenlerle neredeyse aynıdır. Daha çok kış aylarında ortaya çıkan ve henüz yeni tanımlanan bu psikolojik sorun mevsimsel duygu durum bozukluğu adıyla tıp literatürüne girmiştir.
Mevsimsel duygu durum bozukluğu sorunu güneşsiz, soğuk kış günlerinde sık yaşanan, sıradan ve geçici can sıkıntısından oldukça farklı bir şeydir. Çoğu insan gibi siz de kış aylarında birkaç gün ya da hafta kendinizi fazlaca yalnız, yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Mevsimsel duygu durum bozukluğunda durum farklıdır. Bu sorunda yemek yeme bozuklukları, aşırı gıda tüketme eğilimi ve kilo alma, önlenemez bir uyuma isteği gibi depresyon belirtilerinin pek çoğu yer alır. Bu sorun mevsimsel bir depresyon rahatsızlığı gibi de tanımlanabilir: KIŞ DEPRESYONU...
Şahsımda sık sık Kış Depresyonuna müpteladır..