MASAJIN FAYDALARI

                                                                      


Klasik masajın uygulama alanı deri ve deri altındaki kaslardır. Bu dokularda oluşan etki hem masajın yapıldığı yerde görülür hem de sinir sistemi ve vücut sıvıları aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine dağılır.
Masajın en önemli primer etkisi kas tonusu üzerindeki etkisidir. Bu, genel gevşemeyi sağlar. Ayrıca masaj ile kas ve bağ dokunun fonksiyonel ayrılması sağlanır, yapışıklıklar giderilir, dayanıklı ve hareketki doku oluşumu sağlanır.
Vücutta en yaygın doku bağ doku olduğundan vücudun hareketinde çok önemli etkisi vardır. Kronik stres ve ya da uzun süreli hareketsizlikte bağ doku sertleşir ve kalınlaşır, hareket genişliğini yitirir. Masaj bu durumu gidermek için idealdir. Bası, germe ve friksiyonla ısı yayılır ve dokunun enerji düzeyi artar. Bu şekilde sıvıların hareketi hızlanır.
Vücut besleyici elementleri koruyamadığı ve devamlı kasılma yoluyla kastan atık ürünleri uzaklaştıramadığı zaman enerji tüketilir ve kas yorulur. Kas spazmı, yetersiz toparlanma ya da kronik strese yanıt olarak ortaya çıkabilir. Masaj ile bu sorunlar ortadan kaldırılabilir. Ayrıca dokunun kansız kalmasından kaynaklanan ağrıların giderilmesinde de masaj etkin bir yöntemdir.
Maksimum performans için uygun emosyonel uyarım gerekir. Düşük düzeyli emosyonel uyarım ağırlık, tembellik, uyku hali; yüksek düzeyli emosyonel uyarım ise anksiyete doğurur. Farklı masaj teknikleri optimum düzeyde emosyonel uyarımı sağlar. Yavaş-yumuşak-kayıcı dokunuşlar (öfleraj) sedatif etkilidir; güçlü petrisaj, sıkma ve perküsyon ise enerji verici, canlandırıcıdır.
Ayrıca kişinin beklenti ve gereksinimlerine bağlı olarak masaj sırasında kullanılacak yağlar masaj teknikleri ile birleştiğinde dinlendirici, konsantrasyon arttırıcı, sakinleştirici, enerji verici, arındırıcı ya da motivasyon arttırıcı olabilir.
Teknoloji`nin getirmiş olduğu hareket kısıtlılığı,iş yaşamının yorgunluğu ve stresi insan organizmasın da büyük enerji kaybı meydana getirmektedir.Bütün bunlara paralel olarak da insan vücudun da aşırı Masajın bilinen ilk uygulamalarının i.ö 3000li yıllarda Çin ve Hindistan da yapıldığı bilinmektedir.
Bu konu da bilinen ilk yazılı kaynaklar ise eski Yunan hekimleri tarafından ele alınmıştır.
Öfleraj,petrisaj,friksiyon,perküsyon ve vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj hareketleri günümüze dek geliştirilerek uygulanmıştır.
Günümüz de masaj teknikleri bu beş temel manuplasyon tekniğine dayandığından klasik masaj diğer tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturmaktadır. yorgunluk,sırt,bel,boyun ağrıları oluşmaktadır

1- KLASİK MASAJ:Günün yorgunluğunu ve iş yaşamı`nın stresini azaltmakiçin yapılan manüplasyonlardır.Önemli olan masaj yaptıran kişinin kendisini rahat keyifli bir ortam da dinlenmiş ve zinde olarak hissetmesidir.
2-SPOR MASAJI:Uyarıcı hareketlerin çoğunlukta olduğu ve branşa özgü olarak uygulanan masaj türüdür.Sportif aktiviteye başlamadan önce ısınma amaçlı ve aktivite sonrası dinlenme amaçlı yApılabilir.
3-AROMATERAPİ MASAJI:Aromatik bitki özleri ile yapılan tamamen dinlendirici masaj çeşididir
4-KISMİ MASAJ:Vücudun çeşitli bölgelerine (sırt,bel,boyun)gibi uygulanan 20 dakikalık masaj çeşididir.
5-REFLEKSOLOJİ:Ayaktan dize kadar yapılan ve 30 dakika süren dinlendirme amaçlı masajdır.

sagliktabugün.com dan alıntı