SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN "ÖFKENİZİ KONTROL EDİN"..

                                                                         
                                                               


  Sinirlendiğiniz zaman tam bir adrenalin banyosu yaparsınız: kalp atışlarınız hızlanır, solunumunuz sıklaşır ve derinleşir, ağzınız kurur, kan basıncınız yükselir.
Sık sık sinirlenmek sizi erken yaşlandırır.
Öfkenin kalp hastalığına, hipertansiyona ve daha pek çok yaşam tehdidi sorununa davetiye çıkardığı bilinmektedir.
Öfke zihinsel kapasitenizi azaltır, odaklanmanızı güçleştirir, veriminizi düşürür; sık tekrarlandığında mizah yeteneğinizi kaybetmenize ve insanlardan soğumanıza neden olur.
Kendinizi genç hissetmenizi sağlayan enerji ve yaratıcılık gibi duygularınızı olumsuz yönde etkiler.
İşte, öfkenizi azaltmak için yapabilecekleriniz:
- Yağı azaltın: yüksek yağlı beslenenlerin daha çok öfkelendikleri ve daha sık depresyona girdikleri düşünülmektedir. Yağın az olduğu bir beslenmede daha iyi bir ruhsal yaşam vardır.
- İş yükünüzü azaltın: zaman zaman kısa molalar vermeyi unutmayın. Gerektiğinde, sizi sinirlendiren ortamlardan uzaklaşıp biraz yalnız kalmaya, enine boyuna düşünmeye fırsat yaratın. En azından derin bir nefes alın, biraz su için, sizi rahatlatacak başka bir şeyle meşgul olun.
- Değiştiremeyeceğiniz problemleri belirleyin: öfkelendiğiniz pek çok durum, değiştiremeyeceğiniz ama yine değiştirmeye çalıştığınız şeylerdir. Trafik sorununu, gürültü kirliliğini siz çözümleyemezsiniz. Bu gibi durumlarda öfkelenip boşuna enerji harcayacağınıza müzik dinlemeye, bir şeyler okumaya kısacası enerjinizi artırıcı kanallara geçmeye çalışabilirsiniz.
- Olumlu düşünün ve olumlu yaklaşın: sahip olduklarınızı önemseyin ve şükredin. Bazı sorunların olumlu yanlarını da görmeye çalışın.
- Katılımcı olun: mutlu insanlarla daha sık birlikte olmaya, katılımcı bir davranış içinde bulunmaya özen gösterin.
- Duygularınızı frenlemeyin: gerektiğinde kahkaha atmaktan da, ağlamaktan da çekinmeyin. Ağlama büyük bir ruhsal boşalmadır. Bütün çocuklar bu nedenle, sinirlendiklerinde ağlarlar. Ağlamazsanız yanlış insandan sinirinizi çıkarmak gibi bir hata yapabilirsiniz. Acı çekmemeniz için gerekiyorsa ağlamalısınız.
- Kendinizi de, karşınızdakini de önemseyin: böyle bir yaklaşım sizi daha baştan öfkelenmekten alıkoyacaktır.

Eğer öfkelenme sorununu doğru bir şekilde ele alırsanız; yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, kanser, depresyon ve şişmanlık gibi sağlık problemlerinizin pek çoğunu azaltabilirsiniz. Bu, sizin için sağlıklı yaşamın gizli kalmış kapısıdır.