HEM TEDAVİDE HEM ESTETİKTE BOTOKS UYGULAMALARI

                                                  


1980 yılında resmi olarak ilk defa insanlar üzerinde şaşılığı giderme amaçlı kullanılmaya başlanan BOTOKS  daha sonra kozmetik amaçlı kullanımlar için FDA  tarafından onay almıştır.

20 yıldır ülkemizde  hem kozmetik hem de tedavi amaçlı botoks uygulamaları yapılmaktadır.
Botoks şaşılık  ve nörolojik uygulamalarda kullanılırken, kaş arası ve göz çevresindeki kırışıklıkların yok olduğu fark edilmiş. Bunun üzerine botoks uygulamaları geliştirilmiş ve kozmetik alanda  kullanılmaya başlanmış.  sonuçlar  memnuniyet verici olunca  botoksun yaygınlığı artmıştır.
Botoks enjekte edildiği kasta, sinir hücreleri aracılığı ile kasılma  iletisini  geçici olarak durdurur, dolayısıyla kaslar gevşer ve aşırı kasılmanın sorun olarak ortaya çıktığı  şaşılıktan felce, spastik kasılmalara ve ,migrenden kırışıklık tedavisine kadar pek çok alanda uygulanır .
Yüz mimik kaslarımız genellikle üzerlerinde bulunan deriye yapışıktır. Yani güldüğümüz zaman, kaşlarımızı çattığımız zaman ,kasların kasılması ile birlikte deride oynamış olur. 
Eğer göz çevreniz gülerken çok kırışıyorsa, kaşlarınızı sık sık çatıyorsanız, alnınızdaki çizgiler çok belirgin ise bu kırışıklıkları önlemek için altta yatan kasların kasılma miktarını azaltan  ya da tamamen ortadan kaldıran bir yöntem olarak botoks yaptırabilirsiniz.

Botoks toksini kasların sinirlerden sinyal almasını yani kasları  kasan uyarıyı geçici olarak kaldırdığından , kişiden kişiye değişiklik gösterse de, ortalama olarak 4-6 ay süre ile kaslar kasılmaz üzerindeki deri de oynamaz,böylece yüzdeki kırışıklıklar  giderilirken aynı zamanda kırışıklıkların oturması, derinleşmesi, oluşması engellenmiş olur
Botoks daha çok dinamik kırışıklık dediğimiz  yani çok güneşli bir günde gözümüzü kıstığımızda ya da güldüğümüz zaman göz kenarlarında oluşan aktif ve dinamik kırışıklıklarda kullanılır.
Mimik yapmadığı halde kalıcı şekilde  var olan kırışıklıklar botoks ile düzelmezler o tip durumlarda farklı iyileştirici tedaviler uygulamak gerekir.
Botox'un kozmetik alan dışında kullanımı da zaman içinde giderek genişlemiştir.
Beyin felci,MS,istemsiz kasılmalar,migren,şaşılık gibi  hastaliklarda ortaya çikan spazmı  ortadan kaldirmak amacıyla, hastanın ilgili kas gruplarının enjeksiyonu başarılı sonuçlar vermektedir .


Aşırı Terlemede botoks uygulamaları
Ter bezlerinin aşırı çalışmasıyla özellikle koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı aşırı olarak terler.
Kırışıklıklarda kas içine uygulanırken, aşırı terlemelerde  deri içine veya altına enjekte edilir.

Uygulama alanında birkaç saat süren nokta şeklinde kızarmalar, bazı kişilerde nadir de olsa hafif morluk olabilir.
Bütün bu yan etkiler geçicidir. Uygun doz ve teknikle uygulandığında karşıdan bakıldığında yüzde dinlenmiş ve aydınlanmış ifade görülür.

 Eğer C vitamini,kan sulandıcı ilaçlar, aspirin, bazı ağrı kesici ve antibiyotikleri alıyorsanız,
 Botoks  uygulamasında yüzünüzde morarmalar oluşabilir. Bu nedenle , ilaçlar botoks  uygulamasından  5- 7 gün öncesinden kesmelidir.

Uygulama çok ince özel iğneler kullanılarak yapıldığından  ağrı çok az ve neredeyse hiç hissedilmeyecek düzeyde olur.
 
Bazı kas hastalıklarında, hamileler ve  emzirenlere botoks uygulanmamalıdır.

       
Botoks uygulandıktan sonra
-en az dört saat boyunca yatar konuma, öne ve aşağıya eğilmemek,
-Uygulama alanına masaj yapmamak gerekir.


Uygulama deneyimli hekim tarafından yapıldıgı zaman ortalama 10 dakika sürmektedir. Etkisi 3-7 gün içinde ortaya çıkar,kişinin metabolizmasına bağlı olarak 4-6 ay sürmektedir.Etki geçici olmakla birlikte uygulama sayısı arttıkça etki süresi artmaktadır. Botox etkisi geçtikten sonra,uygulama öncesine dönülür ve asla daha kötü bir durum oluşmaz.