KRONİK YORGUNLUK,FİBROMİYALJİ VE OZON TEDAVİSİ

                                                                     


İnsanların çoğu, zaman zaman kendilerini yorgun hissederler.Ancak  iş yaşamındaki yoğunluk, bahar yorgunluğu veya kansızlık gibi  teşhis konmuş bir hastalık sebepleri vardır ve sebepler ortadan kalkınca  yorgunlukta bir süre sonra geçer.
Ancak bir kısım yorgunluklar  kalıcıdır. Aşırı ve dayanılmaz yorgunluk hali yatak istirihati ile  geçmiyorsa, herhangi bir yorgunluk yapıcı durum ile alakalı değilse, işinizi,sosyal ve özel yaşamınızı aksatıyorsa ,üstelik altı ay veya daha fazla zamandır devam ediyorsa kronik yorgunluk sendromu veya tükenmişlik sendromu olabilirsiniz.
Yorgunluk şikayeti  ön planda olan bir diğer durum da fibromyalji olarak adlandırılan,  yoğun kas ağrıları, kronik yorgunluk, uyku bozukluğu ile seyreden romatizmal hastalıklar grubuna sokulan yumuşak doku hastalığı vardır. Fibromiyalji hastalarının enerjileri çok azalmıştır, kendilerini hep yorgun olarak hissettikleri için  hastalıklarını “çok yorgunum”, “her yerim ağrıyor” diye ifade ederler.
Bu hastalarda yapılan laboratuar ve radyolojik araştırmaların sonucunda herhangi bir hastalık tanısı koyduracak bulguya rastlanmaz.

Bu hastalıkların  tedavisi çok zordur, genellikle şikayetler ömür boyu sürer. Antidepresanlar, ağrı kesiciler, fizik tedavi uygulamaları  ile şikayetleri azalsa da genellikle kaybolmaz.
Son yıllarda fibromyaljili hastalarda ağrının nedeni olarak  ağrılı bölgelerde oksijenlenme  bozukluğu öne sürülmektedir. Bu durum ozon-oksijen  tedavisinin ne kadar etkili olacağını desteklemektedir.

-Kanlanması bozulmuş ve oksijen düzeyi azalmış bölgelerde zamanla  iltihapsız yangı yani  inflamasyon dediğimiz durum  gelişir.Ozon tedavisi güçlü bir inflamasyon gidericidir.
-Stres altında olduğumuz zaman vücudumuz oksijene daha çok ihtiyaç duyar. Ozon tedavisi ile kandaki oksijen miktarı artar oksijenin en uç kısımlara ulaşması sonucu kaslardaki  kan akımını düzelir , oksijeni  daha az olan dokulara oksijen sağlar.
-Oksijen sağlandığında stres hormonları azalır  ya da  kaybolur bu durum kişiyi sakinleştirir,rahatlatır.
-Kronik yorgunluk sendromunu oluşturan  muhtemel sebeplerden  biri olan enfeksiyonu, bağışıklık sistemini güçlendirerek tedavi eder. 
-Toksin temizleme sistemimizi yani antioksidan sistemi  uyararak vücudu toksinlerden arındırır.
-Kronik yorgunluk sendromu düşünülen kişilere yapılan ozon terapiden sonra klinik olarak belirgin iyileşmeler izlenir, kendilerini doping almış gibi daha enerjik ve daha dinamik hissederler.
-Fiziksel ve zihinsel olarak güç kazandırır,Uyku ihtiyacını azaltır, uyku kalitesini  artırır ve sabahları daha zinde uyanmayı sağlar
Ozontedavisinin  uygulama yöntemleri hastalığa ve hastaya göre farklı kombinasyonlarda uygulanır.
Sistemik olarak uygulanan kan tedavisi ile birlikte,ağrılı kas dokusu içine yapılan ozon enjeksiyonları oksijenlenmeyi  arttırır.
Ozon sauna uygulamaları detoksa yardım eder.
Yağ dokularımızda depolanan toksinler ve kimyasallar ki bunlar tarım ilacı atıkları,ağır metaller ,ilaç artıkları,suni kimyasallar ve gıda koruyucuları sayılabilir.  yavaş yavaş sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler.bu durum hem birçok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir.Ozon sauna ile bu birikmiş toksin ve kimyasal maddeler deri yoluyla atılır.Aynı zamanda dokuların oksijenlenmesi sağlanmış olur.
Vücutta ağır metal birikmesi,barsaktaki yararlı bakteri oranının olumsuz yönde bozulması,asitli bir vücut ve iflamasyon oluşturan beslenme alışkanlıkları yorgunluk ,tükenmişlik sendromu ve fibromiyaljiyi tetikler.  Bu nedenle bu tür şikayetlerle gelen hastalarıma ozon tedavisi nin yanında detoks programları,antiinflamatuar diyetler ve barsak flora dengesini sağlayan destek tedavilerini de uygulamaktayım.

 www.drbeytiyebas.com