SAÇ DÖKÜLMESİNE AT KUYRUĞU OTU

                                                               


Nerede yetişir ve nasıl toplanır?
At kuyruğu otu genellikle sıcak iklimlerde yetişir ve bataklık bölgelerden toplanır. Atkuruğu otunun boyu 2 metreye kadar çıkmasına rağmen tedavi amaçlı kullanılacak at kuyruğu otunun 25 ile 50 cm arasında toplanması gerekir. Ülkemizde tarla aralarında ve nemli topraklarda bulunur.
At kuyruğu otunun içerisinde silisik asit, tanen, flavon glikozitleri, potasyum ve saponin bulunur. İçerisinde bulunan maddelerden özellikle silisik asit insan vücudunda saçların uzaması ve güçlü durumda kalması için gerekli bir maddedir.
Saç dökülmesine nasıl faydalı olur?
İçerisinde bulunan silisik asit saçlara ulaşarak saçların daha iyi beslenmesine ve dolayısıyla zayıf ve dökülen saçların güçlenerek sağlamlaşmasına neden olur.
Atkuyruğu otu nasıl kullanılır?
At kuyruğu otunu çay şeklinde hazırlayarak içebilirsiniz. Çayını hazırlamak için özellikle küçük boyda olan otlar tercih edilmelidir.
Çayı nasıl hazırlanır?
Öncelikle bir tatlı kaşığı miktarına gelecek şekilde atkuruğu otunu ince ince kıyın. Sonra bir bardak suyu kaynatıp, kaynamış suyun içerisine kıydığınız at kuyruğu otunu atarak 20 dakika demlenmeye bırakın. Son olarak suyunu süzerek günde 3 kez çay halinde içebilirsiniz.
Saç dökülmesi için ikinci yöntem ise aykuruğu otu ile saçları yıkamaktır.
At kuyruğu otu ile saçlar nasıl yıkanır?
50 gram kadar at kuyruğu otunu soğuk suda bir gece bekletin. Ertesi gün bu suyu kaynatın ve saçlarınızı yıkadığınız suyun içerisine ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hafifçe kurulayarak 15 dakika kadar beklemede bırakın ve sonra normal su ile saçlarınızı tekrar yıkayın.
Dilerseniz at kuyruğu otu ile hazırlanmış hazır şampuan ve kremleri de kafa derinize masaj yaparak saçlarınızda kullanabilirsiniz.
Dikkat:
At kuyruğu otu içerisinde bulunan thiaminase adlı enzim vücuttaki B1 veya tinamin seviyesinin azalmasına neden olabilir. Bu durum Beriberi gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasında rol oynayabilir.