BEL VE BOYUN FITIKLARINDA OZON TEDAVİSİ

                                                                    


www.drbeytiyebas.com
0224 233 2828

Omurgamızdaki  kemiklerin arasında, akışkan yapıda , amortisör gibi görev yapan,gerektiğinde omurgaya olan  yükü azaltan yapılar vardır. Fıtık, bu akışkan ve kaygan yapıların bazı uygunsuz hareketler ve durumlar sonunda , omuriliğe ve sinir köklerine doğru yer değiştirmesi ve bası yapması ile oluşur.
Bel ve boyun fıtıklarında ozon tedavisi, ameliyata gerek kalmadan,deneyimli kişiler yaptığında herhangi bir riski olmayan, üstelik fıtık dışında vücuda yan faydalar sağlayan bir tedavidir.
Son yıllardaki araştırmalar, ozon enjeksiyonlarının bel ve boyun  fıtıkları  tedavisinde güvenilir ve etkin bir yöntem olduğunu göstermiştir.
Ozon enjeksiyonları, son yıllarda  popüler olmakla beraber bu yöntemi yaklaşık 12 yıldır uygulamaktayız. Bu süre içinde yapılan yüzlerce uygulamada  hiç komplikasyon görmediğimizden yöntemin oldukça güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.
Fıtık tedavisinde  iki tip ozon uygulaması vardır.Bunlardan biri intra-diskal dediğimiz fıtığın olduğu bölgeye, uzun özel iğnelerle tomografi eşliğinde yapılan uygulamalardır.
Diğer yöntem ise benim de  kendi kliniğimde  uyguladığım , fıtık seviyesindeki kaslara ozon gazı enjeksiyonu yöntemidir.
Her iki yönteminde bir birine göre avantaj-dezavantajları olsa da başarı şansı benzerdir  ve genellikle %70 civarındadır.
İntra-diskal uygulama hastanede uygulama gerektirir, invaziv bir yöntem olduğundan uygulama sırasında komplikasyonlar oluşup sinir ve dokular zarar görebilir, tomografi gerektirdiğinden hasta radyasyona maruz kalır. Ek olarak daha pahalı bir yöntemdir.
Bizim tercih ettiğimiz kaslara  ozon uygulamasında, sinir  zedelenme ihtimali olmayıp ayrıca görüntüleme de  gerekmediğinden hasta radyasyona maruz kalmaz. İntra-diskal yönteme göre daha ekonomiktir.
Ozon gazı enjeksiyonları ile   birlikte  aynı zamanda sistemik ozon tedavisi ,gerektiğinde PRP tedavisi uyguladığımdan hem tedavinin başarı oranı artmakta ,hem de aynı zamanda hastada var olabilen  diğer hastalıklarının  da tedavisi yapılmış olmaktadır.
Oldukça olumlu  sonuçların gözlendiği  ozon tedavisinin, yan etkisinin olmaması,yan faydalarının olması, ameliyattan korkan hastalar için ön plana çıkan  bir alternatiftir.
Bel ve boyun  fıtığında  gerçek tedavinin,  iyileştikten sonra bir daha tekrarının olmaması için  önlem almak olduğu unutulmamalıdır. .