PROLOTERAPİ NEDİR?

                                                                          


1-Proloterapi Nedir?
Eklem, kıkırdak, kas ve tendon aşınma ve kireçlenmesini engelleyen bir enjeksiyon tekniğidir.
2-Proloterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Diz Aşınması, Diz Kireçlenmesi, Gonartroz, Menisküs, Kalça artrozu, Kalça kireçlenmesi, Avaskuler nekroz, İyileşmeyen Kırıklar, Tenisçi Dirseği, Golfçu dirseği, Tendinit, Bursit, Osgood Schlatter, Bel Fıtığı, Diskopati, Kanal Daralması, Plantar Fasitis, Morton Nörinoması, Boyun Fıtığı, Omuz Kireçlenmesi, Topuk dikeni, Aşil Tendiniti, Fibromiyalji, Migren
3-Tedavi Süresi Nedir? Ne Kadar Zamanda İyileşirim?
Proloterapide uygulanan enjeksiyon sonrası 3.Haftada rejenerasyon (iyileşme) başlar. 3 hafta arayla, aynı noktaya yapılan hücre yenilemesini (rejenerasyonu) tetikleyen enjeksiyonların şeklinde yapılır.
4-Proloterapinin Kimlere Yapılması Sakıncalıdır?
  •     Hamileler
  •     Kanamalı Hastalığı Olanlar
  •     Aktif enfeksiyonu Olanlar
  •     Kemoterapi Alanlar
  •     Kortizon Kullananlar
  •     Pıhtılaşmayı Azaltan İlaçlar ( coumadin, heparin) Kullananlar
5-Proloterapinin Yan Etkileri Nelerdir?
Proloterapinin önemli bir yan etkisi yoktur. Tekniğine uygun, sterilite ve dezenfeksiyon kurallarına sadık kalarak yapılırsa yan etki olmaz. Ancak bu kurallar ihlal edilirse: Lokal enfeksiyonlar,lokal alerji, kaşıntı, kızarıklıklar gibi normal sıradan bir enjeksiyonda görülen yan etkiler görülür.
6-Proloterapinin Etkinlik Süresi Nedir?
İyileşme sağlandıktan sonra yeniden rahatsızlanmak diye bir şey söz konusu değildir.Kalıcı iyileşme sağlar. Vücudunuzu ve eklemlerinizi aşırı zorlamadıktan sonra nüksetmesi söz konusu değildir.
7-Proloterapi Kimler Tarafından Uygulanır?
120 saatlik Proloterapi eğitimini, Bilimsel Proloterapi Derneğinden almış; bu eğitim sonrasında yapılan teorik ve pratik sınavdan başarılı not almış olan hekimler proloterapi uygulayabilir.