SORUNLU CİLTLERDE MAYALI YÜZ MASKESİ

                                                               


GÜZELLİĞİN SIRRI MAYA

Mayanın yararları antik çağlardan beri biliniyor. Eski Mısır’da kadınlar güzelleşmek için mayayı ciltlerine sürerlermiş. Ayrıca dezenfekte etmek ve çabuk iyileşmesini sağlamak için yaraların üzerine maya koyarlarmış. İşte mayanın güzellik için faydaları...

VÜCUT VE YÜZ
Yüzünüzü nemlendirmek ve dış etkenlere karşı korumak için maya kullanabilirsiniz. Yüksek dozda protein içeren maya, cilt dokularının yeniden yapılanmasını sağlıyor. Cildin daha güzel ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. Protein, cildin oksijen almasını sağlayıp beslenmesine katkıda bulunuyor. Mayadaki yüksek potasyum miktarı, dokularda biriken toksinleri dışarı tarak cildin artık maddelerden arınmasını sağlıyor. Maya, bağışıklık sistemini güçlendirerek cilt alerjilerini önlüyor. İçeriğindeki B2 ve B6 vitaminleri sayesinde cildin yağ dengesini ayarlayıp akne sivilceye karşı etkili oluyor. Cildi hem içeriden hem de dışarıdan besliyor.

SAÇLAR
Maya özellikle stresli dönemlerde saçların dökülmesini önlüyor. İçeriğindeki B5 vitamini, saç için önemli olan keratin oluşumunu uyarıyor. Saçlarınız için aşağıdaki karışımı uygulayabilirsiniz:
4 çorba kaşığı toz mayayı 1 bardak ılık suda eritin. Saç diplerine friksiyon yaparak yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra bol suyla durulayın.

ELLER
Maya ellerin de dostu. Yatmadan önce 1 kahve fincanı ılık süte 1 tatlı kaşığı yaş maya ilave edip eriyinceye kadar karıştırın. Hazırladığınız bu doğal el kremini ellerinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.

MAYALI YÜZ MASKESİ
Maya ile hazırlanan maskeler sorunlu ciltleri iyileştiriyor.
2 çorba kaşığı yaş mayayı bir kaseye alıp 1 çorba kaşığı ılık su ilave edin ve yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Göz ve dudak çevresi dışında tüm cildinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak yedirin. Kuruması için 10 dakika bekleyin. Cildinizi hafif ıslatılmış pamukla temizleyip, önce ılık suyla, sonra soğuk suyla durulayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın. Bu maskeyi 20’li yaşlardaysanız ayda bir kez, 30’lu yaşlarda iseniz on beş günde bir, 40’lı yaşlarda iseniz haftada bir, 50’li yaşlarda ise haftada iki ya da üç kez uygulayabilirsiniz.