AŞIRI TERLEMEYİ ÖNLEYEN ÇAY

                                                                         


Havaların ısınmasıyla birlikte birçok insan için sosyal fobi olan terleme mevsimi de başlıyor.

Vücudun soğutma sistemi olan terleme ile toksinlerin de metabolizmadan uzaklaşması sağlanıyor. Ancak uzmanlarca sakıncalı kabul edilen koltukaltı, ayak ve avuç içlerindeki aşırı terleme ve gece terlemeleri, bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.
Zamanonline'da yer alan habere göre, Dermatoloji uzmanı Dr. Elif Ebru Güner, alkol, sigara, kahve ve çayın yanı sıra çeşitli hastalıklar, aspirin, ağrı kesici ve antidepresanların da aşırı terlemeye yol açabildiğini kaydediyor. Güner, “Terleme, başta hipertiroidi (zehirli guatr) olmak üzere karsinoid sendrom, feokromositoma, akromegali, diabet-hipoglisemi gibi hormon hastalıkları; obezite-aşırı kilo, grip, tüberküloz, kronik bronşit, pnömoni (zatürre), kistik fibrozis, apse, bazı kanserler, romatizmal ateş, AIDS-HIV, sıtma, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıklarının habercisi olabilir.” diyor.
Özellikle el, ayak ve koltuk altında belirgin şekilde ortaya çıkan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen aşırı terlemenin botox ile tedavi edilebileceğini belirten uzman, acılı ve baharatlı gibi gıdaların aşırı tüketilmesinin terlemeyi artırdığını söylüyor. Alkol, kahve ve çay tüketimi de terlemeyi artırabiliyor.
Elif Ebru Güner, terlemeye karşı rahatlatıcı etkiye sahip adaçayı içmeyi ya da bu çayla cilde kompres yapmayı tavsiye ediyor. Uzman, maddî sebeplerin yanı sıra ani duygusal dalgalanmalar, panik, korku ve heyecan gibi psikolojik durumların da aşırı terlemeye yol açabileceğini vurguluyor.