ASİTLİ GIDALAR KABIZLIK, SAÇ DÖKÜLMESİ,KAS YORGUNLUĞUNA NEDEN OLABİLİYOR!

                                                                        

Normal beslenme süresinde, vücudumuza en alt seviyeden, en üst seviyeye kadar asidik yiyecek/içecekleri alıyoruz. Vücudumuz bu dengeyi kurabilmek adına kas ve kemiklerden; magnezyum, çinko, kalsiyum gibi alkali mineralleri kullanıyor. Aldığımız fazla asidi, dokularda depolamaya başlayabiliyor. Bu durum da; kabızlıktan, saç dökülmesine, cilt bozulmalarından kas yorgunluklarına kadar çeşitli şekillerde görülebiliyor.
İşte bu durumu çözmek için yapmanız gereken birkaç madde var.
  • Öncelikle nescafe, türk kahvesi ve diğer kahve türlerini sıklıkla tüketiyorsanız, bunu azaltmanız; mümkünse yerine bitki çayları kullanmanız gerekiyor.
  • Light içeceklerin (kola, gazoz vb.) tüketimini azaltmanız, su ile içecek ihtiyacınızı gidermeniz öneriliyor. Light içeceklerin fazlası diyette uzun süreli duraklamalara da sebep olabilir.
  • Günde 2 defa (sabah uyandığınız zaman ve akşam yatmadan önce) 1 bardak ılık suyun içine, 1 çay kaşığı sodyum bikarbonatı eritin ve için. (Eczanelerden İngiliz sodası ya da içme sodası olarak da temin edebilirsiniz)
  • Sebze+protein günlerinde, alkali olarak değeri iyi olan sebzeleri tüketmeye çalışın. (kabak, taze fasulye, marul, soğan, sarımsak, ıspanak, brokoli, maydanoz gibi.)
  • pH değeri %8 ve üstünde olan suları tüketin.
Eczanelerden pH ölçme çubukları alın ve idrarınızın pH değerini ölçün.
dukanamca.com dan alıntı