EKLEM AĞRISI ÇEKİYORSANIZ BOL BOL BROKOLİ TÜKETİN!


                                                            

Brokolide bulunan ‘sülfürafan’ maddesi eklem ağrılarına iyi geliyor…
Fareler üzerinde yapılan deneyde, sülfürafan açısından zengin besinler verilen farelerin eklemlerinin, osteoartrite (halk arasında bilinen ismiyle, kireçlenmeye) çok daha dayanaklı hale geldiği gözlemlendi. Araştırmanın sonraki aşamasında insandan alınan kıkırdak hücrelerine sülfürafan veren ekip, kıkırdak hasarlarına yol açan genlerin etkisiz hale geldiğini belirledi. Üçüncü bir deneyde de sülfürafan verilen inek kıkırdak dokularının korunduğu görüldü.
Ekipten Ian Clark, bulguların önemine dikkat çekerek “Hastalığın tedavisi dışında, gelecekte sağlıklı insanların eklemlerini koruyabilmesinde de kullanılabilir. Sağlıklı insanlara ilaç veremeyiz, bu yüzden beslenme iyi bir çözüm olabilir” dedi. 45 yaşın üzerindeki her beş kişiden birini etkileyen osteroartritin en büyük sebepleri yaşlılık ve obezite. Osteoartritin ameliyatlar dışında bir tedavisi bulunmamakta. Önümüzdeki 20 yılda osteoartrit vakalarının iki kat artacağını öngören uzmanlar, hastalığa karşı egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi öğütlüyor.
Prof. Dr. Ziya Mocan, kanserin şifresini kırdı. İlaç etkisi yapan brokolinin, tümörlü hücreleri yok ettiğini ve hastalık riskini önemli oranda düşürdüğünü açıkladı.
Genetik faktörlerin yanı sıra kötü beslenme ve stres gibi etkenler kanser hastalığını gün yüzüne çıkartıyor. Dünyada her yıl 12 milyon kişinin kansere yakalandığına dikkat çeken bilim adamları, brokolinin hastalıkla mücadelede ilaçlar kadar etkili olduğunu belirtiyor. Brokoli, çok güçlü antikanserojen bileşenleriyle sebzelerin starı haline geldi. Prof. Dr. Ziya Mocan, brokolinin kanser başta olmak özere kalpdamar hastalıklarını ve tansiyonu önlemede önemli rol aldığını açıkladı. Prof. Dr. Mocan, brokolinin yararlarını sıraladı:
Brokolide bulunan “indol” adlı bileşikler, kanserin silahıdır. İndoller, hassas hücrelerde tümör oluşumunu tetikleyen östrojenleri etkisiz hale getirir. İçeriğindeki “betakaroten” ise vücuttan zararlı maddelerin atılımını hızlandırır. Günlük bir dal brokoli, beta-karoten ihtiyacının yarısını, günlük C vitamini ihtiyacının ise iki katını karşılar. Hücre zarını hasarlara karşı koruyan güçlü bir antioksidan olan betakaroten, yemek borusu, mide ve bağırsak kanseri riskini azaltır. C vitamini ile brokoli, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar. Yani özellikle bu mevsimde brokoli pek çok gribal enfeksiyonların engellenmesinde etkili olur. Mucize sebze, kan basıncını normalleştirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Demir eksikliğini giderir. Çiğ ya da pişirilerek tüketilebilen brokolinin, “vitamini suya geçtiğinden” haşlama suyunun da değerlendirilmesi önemlidir. Brokoli, et yemeklerinin yanında mutlaka tüketilmeli. Çünkü bu sebze, etin kansere neden olabilecek zararını yok eder. Brokoli haşlarken biraz limon sıkarsanız kokusunu alır ve faydaları daha da artar.
Serbest radikaller, vücudumuz için en tehlikeli toksinlerdir. Kansere, damarsal yapı bozukluklarına, yaşlanmaya neden olurlar. Zararlı moleküllerle savaşıp, onları yok eden, zararsız hale getirilmesini ve vücuttan atılmasını sağlayan kimyasal maddelere “antioksidan” denir. Brokoli ise serbest radikallerle savaşır ve doğal antioksidan görevi üstlenir.