SİNÜZİT TEDAVİSİNDE ACI KAVUN

                                                                    


Faydaları 
- Sarılık hastalığında buruna suyu damlatılırsa sarılığı geçirir.
- Kan akan yere konulursa kanı keser.
- Yılan ve akrep sokmalarına karşı panzehirdir. Kökü, yılan ya da akrep sokan kimseye yedirilir ve sokan yere sürülürse faydalı olur. Fakat hamilelerin kullanması önerilmez. Düşüklere sebep olur.
- Çıkacak olan diş yerlerine sürülürse kolay çıkartır
.- Yaprağı zeytinyağı ile pişirilip karına sürülürse karın ağrısını geçirir.
- Kökü kaynatılıp buharına oturulursa basura iyi gelir.
- Saçkıran hastalığına iyi gelir.
- Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, hatta siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına,    romatizma, gut ve kadın hastalıklarına iyi gelir.  
- Kan ve safrayı inceltir, baş ağrısı ve migreni geçirir.
 - Özellikle meyvesi, kökü ve elateryum adıyla tanınan madde ishal yapıcı ve idrar arttırıcı, hem de buruna çekilmek yoluyla sinüzite karşı kullanılır.

Sinüzitte, meyvesinin sıkılan taze öz suyudan faydalanılır. Tahriş edici bir sıvı olduğundan bu biçimde kullanımında dikkat edilmelidir. Sinüzitte kullanımı, yapılan deneysel çalışmalarda da etkinliği saptanmıştır.

- Tümörler ve egzama gibi cilt hastalıklarında ve yaralarda, kökünden hazırlanan lapa ve merhemler haricen (sürülerek) kullanılır. Taze kökün iç kısmı bir bıçak ile kazınarak elde edilen usare ağrı kesici ve yara iyi edici olarak cildin üzerine sarılır. Taze yapraklar da aynı amaç için kullanılır.
- Kronik nefritte, üre yüksekliğinde, şişmanlıkta, sirozda, yüksek tansiyonda, damar sertliğinde faydalıdır.

- Müshil için, küçük miktarlarda (bir defada 5-6mg.) haplar halinde kullanılır.

- Bitkinin meyve kısmından elde edilen su, eklemlere sürülebilir. Oldukça eski bir romatizma ilacıdır.

- Elde edilen su sırt ağrılarında, mafsal ve siyatik ağrılarında sürülür.

Tedavide Kullanımı:
- 2/3 oranında zeytinyağı, 1/3 oranında acı kavun suyu karıştırılıp kısık ateşte acı kavun suyu buharlaşıncaya kadar kaynatılır. Bu yağdan kulağa 3-5 damla damlatılırsa, kulak ağrısına ve çınlamasına iyi gelir.  

- 50 gr taze acı kavun kökü ince kesilir ve 500 gr su ile kısık ateşte beş dakika kaynatılır. 15 dakika bekletildikten sonra süzülür ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Her gün bu suyun 150 gramı gün boyu yudum yudum içilirse hepatit ve siroz hastalığına,ağrıya-sızıya, kan pıhtılaşmasına, fil hastalığına iyi gelir.
  
- Acı kavun ve sirke, yarı yarıya kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrısını azaltır, diş etlerini kuvvetlendirir, diş çekimini kolaylaştırır. 

- 14 gün boyunca her gün 5 tane acı kavun yaprağı bir bardak su ile kısık ateşte 3 dakika kaynatılır. Soğuyunca bal veya şekerle tatlandırılıp yudum yudum içilse veya her gün cilde 6-10 acı kavunun suyu sürülüp ovuşturulursa sinir, eklem, siyatik, gut ve kulunç ağrılarına, böbrek ve idrar yollarına iyi gelir. Fil hastalığı ve cüzzamın ilerlemesini durdurur. 

- Acı kavunun yaprakları dövülür, ateşli şişliklere sarılır ve üzeri yağlı kağıt ile kapatılarak sabitleştirilir ve 5-6 saat bekletilirseşişlikleri olgunlaştırıp çözer.  Urlara uygulanırsa urları küçültür. Ciltteki lekeleri giderir, felce ve yüz felcine çok iyi gelir.  

- Avı kavunun 100 gr kuru meyvesi alınır. 500 gr su ile (200 gr su + 300 gr doğal sirke karışımıyla daha da etkili olur) kısık ateşte 15 dakika kaynatılır ve biraz soğutularak süzülür. Daha sonra da bu suyla bir bez ıslatılarak ağrıyan eklemlere sarılır ve 4-5 saat bekletilir. 

- Acı kavun suyunun, su veya sütle yarı yarıya karışımı avuç içine dökülür ve başı öne doğru eğik tutarak genize kadar bir defa çekilir. 3-4 saniye bekledikten sonra bırakılır. Yarım saat ile 4 saat arasında hapşırma ve şiddetli bir şekilde burun akıntısı başlayıp 1-3 gün sürebilir. Kronik olan baş ağrısını, migreni, sinüziti, beyin damarlarındaki tıkanıklığı ve kireçlenmeyi, ciltteki ve gözlerdeki sarılığı giderir.  

- 2 çorba kaşığı ısırgan tohumu + 1 çorba kaşığı hardal tohumu öğütülür. 2 çorba kaşığı yeni sıkılmış acı kavun suyu + 200 gr bal ile iyice karıştırılır. Günde 2-3 defa bir tatlı kaşığı yutulur. Mükemmel bir balgam söktürücüdür ve akciğerleri temizler. 

- 1 litre su + 1 çorba kaşığı bal  + 1 çorba kaşığı taze sıkılmış acı kavun suyu  (Kan grubu A olanlar 2 çorba kaşığı)  + 1 çorba kaşığı taze sıkılmış zencefil + 2 çorba kaşığı taze sıkılmış kereviz yapraklarının suyu karıştırılır. Yudum yudum gün boyunca içilir.İdrarı ve adet kanamalarını çoğaltır. Böbrek ve karaciğeri temizler, balgamı söktürür. 

- Acı kavun suyu, ağrıyan eklemlere ve her ağrıyan yere yedirilerek sürülür. Bu şekilde günde 6 adet (Kan grubu A olanlar 10 taneye kadar olabilir) acı kavun suyu kullanılabilir. Ağrı hemen azalır ve yok olur. 

- Bütün omurgayı kaplayacak büyüklükte, uzun pamuklu bir bez acı kavun yağına batırılır, fazlası sıkılarak alınır. Ense kökünden kuyruk sokumuna kadar omurga üzerine yerleştirilir. Üzerine yağlı kağıt kapatılır ve sıkıca bantlanır. Daha sonra havlu konur ve sıkı bir fanila giyilir. Bu işlem akşam yatmadan önce yapılır ve sabaha kadar beklenir. Acı kavun yağı bütün organlara nüfuz eder, derin dokulardan toksinleri çekerek idrar, ishal, ter, burun ve geniz akıntısı ile dışarı atılmasını sağlar. Her türlü hastalıkta, özellikle MS, felç, alzhemier, romatizma, omurga hastalıklarında kullanılır. 

- Sinüzit amaçlı olarak olgunlaşmış meyvesinin 1 tatlı kaşığı meyve suyu bir çay bardağı suyla seyreltilir ve 2-3 damla buruna damlatılır. Sinüzitte: Kullanacak kişi sırtüstü yatırılır. Genellikle yarı yarıya veya daha fazla kaynatılıp soğumuş su ile karıştırıp sulandırılmış Acı Kavun suyundan her burun deliğine en fazla iki damla damlatılarak kullanılır. Hasta derhal yüzükoyun çevrilir. Bu işlemden sonra burundan sarı ve iltihaplı su akar. Fazlası zehirleyici etki gösterebilir. Kaldı ki bu kadarı bile uzun süreli bir sersemlik ve boğaz ağrısına yol açar. Özellikle çocuklarda kullanıldığında tehlikeli sonuçlar verebilir. 

- Yaralara haricen sürmek için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. 

- Müshil amaçlı ise 15 gr kuru kök 1,5 litre suda 10 dakika kaynatılır ve sıcakken süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde 2-3 bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

hakaynasi.com/nazan_basogul dan alıntı