IŞIKLI YATAK ODASI KEMOTERAPİNİN ETKİSİNİ AZALTIYOR

                                                   

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği’nin resmi yayın organı Cancer Resarch’te yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, yatak odasının çok az aydınlık olması dahi meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçların etkinliğini azaltıyor. Kendi alanında bir ilk olan çalışmada, fareler üzerinde yapılan testler sonucunda yatak odasına sızan sokak lambası ışığının dahi tümörlerin ilaçlara karşı direnç kazanmasına yardım ettiği sonucuna varıldı. Çalışmaya göre, meme kanseri tedavisinde kullanılan Tamoxifen isimli ilacın etkili olması için hastanın uyuduğu odanın gece ışık almaması gerekiyor.

‘Circadian and Melatonin Disruption by Exposure to Light at Night Drives Intrinsic Resistance to Tamoxifen Therapy in Breast Cancer’ isimli makalede, ışığın uyku hormonlarını etkilediği ve bunun da kanserli hücrelerin yapısını değiştirdiği ileri sürüldü. Makaleyi yorumlayan uzmanlar, ulaşılan sonuçları ‘ilgi çekici’ olarak nitelese de, testlerin henüz insanlar üzerinde yapılmaması nedeniyle varılan sonuçlara temkinli yaklaşılması gerektiğini söylüyor.
Tamoxifen, meme kanseri tedavisinde günümüzde oldukça yaygın kullanılan, hastalarının yaşam kalitesini ve yaşam süresini önemli oranda arttıran bir ilaç olarak kabul ediliyor.  İlaç östrojen hormonu salgılamasını durdurarak kanserli hücrelerin yayılma hızını yavaşlatabiliyor ama zamanla tümör ilaca direnç geliştirebiliyor.
Çalışmaya başkanlık yapan Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hücresel  Biyoloji Departmanı Başkanı Prof. Dr. Steven M. Hill, hastaların vücut saatinin Tamoxifen ilacının etkinliğini nasıl değiştirdiğini incelerken uyku esnasında maruz kalınan ışığın etkilerini fark ettiklerini belirterek, ‘Testleri uyku hormonu melatonin ve ilaç etkileri arasındaki bağ üzerine yürüttüğümüzde melatonin hormonunun azalmasıyla birlikte ilaç etkinliğinin de düştüğünü saptadık’ diyor.
Tamamen karanlık bir ortamda uyutulan kanser hücreli kobay farelerde Tamoxifen daha etkili olurken, az da olsa ışıklı ortamda tutulan farelerde ilacın etkilerinin azaldığı ve kanserli hücrelerin daha hızlı yayıldığı sonucu elde edildi. Araştırmacılar, bir sonraki aşamanın meme kanseri hastalarının vücudundaki melatonin hormonu oranı ve ilaç etkinliği üzerine yürütüleceğini belirtiyor.
medikalakademi.com.tr/aydinlik-yatak-odasi-kanser-tedavisini-engelliyor/ dan alıntı