KUTULU İÇECEKLERİ DİREKT AĞZINIZLA İÇMEYİN

                                                                          

Depolarda fare ve böceklerin teneke kutu içeceklerin ağızla temas eden kısmında gezinip pisliklerini bıraktığı bu konudaki hijyenin insan hayatına mal olacak kadar ciddi olduğu belirtildi

Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek, kutu içeceklerin kapaklarındaki tehlikeye dikkati çekerek, “Birçok depodaki fare ve böcekler, yiyecek bulmak için teneke kutu içeceklerinin ağızla temas eden üst bölgesinde, kapaklarında gezinebilmekte ve pisliğini bırakabilmektedir” dedi. Konseyin, hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulduğunu söyleyen İmrek, kutu içeceklerdeki tehlikeye dikkati çekmek istediklerini anlattı. Kutu içeceklerin bazı temiz ve hijyenik olmayan ortamlarda depolanması sebebiyle fare ve diğer haşerelerin gezinme ve pisliklerinin muhafaza alanı haline gelebildiğini vurgulayan İmrek, şöyle devam etti: “Teneke kutu içecekler tam hijyenin sağlanmadığı depolarda tutuluyor ve birçok depo bakımsızlıktan rutubet kokuyor, fare ve haşereler ürüyor. Fareler ve böcekler yiyecek bulmak için kutuların üstünde gezinir, pisliklerini bırakır. Hatta bazen teneke kutulu içecekler, dışarda bekletilir. Üzerlerinde toz ve hayvanlar gezinir. ABD’de yaşanan bir olayda kutu içecek içen kadın öldü. Otopsi sonucunda kadının, teneke kutu üzerindeki fare idrarı kalıntısından öldüğü belirlendi. Ülkemizde birçok kişi, bu yüzden rahatsızlanmakta ancak nedenini bilmemektedir. Bu konudaki hijyen sorunu, insan hayatına mal olacak kadar ciddidir.” 
Hastalık bulaştırıyorlar
Kutu içeceklerin direkt olarak  veya bardak ve pipetle içime sunulduğunu belirten İmrek, “İşte asıl tehlike de burada başlamaktadır. Zira kemirgenler yapıları itibarıyla kendileriyle teması bulunanlara hastalık bulaştırabilmektedir” dedi. Farelerin kemirgenler sınıfında çok pis ortamlarda barınan hayvanlar olduğunu ifade eden İmrek, farelerin gezdiği yüzeylere bulaşan virüs ve mikroorganizmaların kapaklara ağızlarıyla temas eden insanlara da geçebileceğini söyledi.
Yasaklanması için imza kampanyası
İmrek, teneke kutulu içeceklerin yasaklanması ya da hijyenik tüketime sunulur hale getirilmesi gerektiğini anlatarak, “Gıda Yönetmeliği’nde derhal değişiklik yapılarak bu tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Sağlıklı nesil ve gelecek için bu kesinlikle şarttır. Aksi takdirde gelecek nesiller hastalıklarla boğuşarak hastane kapılarında sürünecek, ilaç tüketimine bağlı yaşam idame ettiren toplum haline gelecektir” uyarısında bulundu. Kutu içeceklerin yasaklanması veya hijyenik hale getirilmesi için imza kampanyası başlattıklarını belirten İmrek, “Bir milyon ıslak veya elektronik imza toplayarak, bu imzaları TBMM ve ilgili bakanlıklara göndermek. Tüketiciler, www.tehlikeyedikkat.com adresine girerek internet üzerinden imza verebilecekleri gibi İstanbul’un değişik lokasyonlarında kurulan imza stantlarında da kampanyaya destek verebilir” dedi.