SPİRULİNA (süper gıda)

                                                                 
             

  Süper gıdalar arasındadır. Doğadaki en güçlü antioksidant olup buğday filizinden 3 kat daha fazla E vitamini içerir,ayrıca selenyum, çinko, beta karoten ,B 1, B5, B6 vitaminlerini ihtiva eder.Sütten kat ve kat daha fazla kalsiyum içerir.( C ve E vitaminleri selenyum çinko beta karoten bilinen en güçlü antioksidantlardır) gastrit ve ülser tedavisinde çok etkilidir.

Doğadaki en zengin komple yüksek biyolojik değerde proteine sahiptir. Kendisine en yakın soya fasulyesinden yaklaşık 2 kat daha fazladır.

- Doğadaki en zengin B-12 vitaminine sahip besindir. En yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazladır. B-12 kısaca yüksek enerji anlamına gelmektedir.

- Doğadaki en zengin organik demir oranına sahiptir. Ispanaktan 58 kat, dana ciğerinden 28 kat daha fazladır.

- Doğadaki en zengin antioxidant kaynaklarından biridir. Başlıca sahip olduğu Antioksidantlar: vitaminler B-1 , B-5 ve B-6, Mineraller: çinko , mangenezyum, selenyum ve bakır, amino asitler methionine ve superantioxidant beta-carotene, vitamin E.

- Doğadaki en zengin E vitamini içeren besinlerden biridir. Kendisine en yakın buğday filizinden 3 kat daha fazladır. Sentetik E vitaminine göre , biyolojik aktivitesi %49 daha fazladır.

- Doğadaki en zengin Gamma Linolenic Asit (GLA) içeren besindir. En yakın Çuha Çiçeği yağından 3 kat daha yüksektir.

- Doğadaki en zengin klorofile sahiptir. alfalfa ve buğday bitkisinden 5-30 kat daha fazladır.

- Spirulina, doymamış yağ asitlerine sahiptir. Doymamış yağlar vücudun gereksinim duyduğu zorunlu yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır. Doymamış yağlar doymuş yağların tersine kolesterol düzeyini artırmazlar. Spirulina en önemli esansiyel yağ asitlerini içerir. Yağlar, diğer madde grupları gibi, insan hayatının olmazsa olmaz unsurlarından biridir.

Radyasyona bağlı serbest radikaleride sarmısak ve kimyon gibi elemine etmektedir.