DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ANNE BABAYA TAVSİYELER

                                                

Çocuğunuzda DEHB varsa, anne baba olarak belirtilerin azalması için bazı adımlar atabilirsiniz. Günlük meseleleri çözmesinde çocuğunuza yardımcı olabilir, fazla enerjisini boşaltması için düzenlemeler yapabilir, onu uğraş ve aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Unutmayın; sorunları ne kadar erken yaşta fark edip önlem alırsak, çocuğunuz DEHB'ye bağlı olarak uzun vadede o kadar az sorun yaşayacaktır.
Anne babaların DEHB'li bir çocukla uğraşırken dikkat etmesi gerekenleri özetle şöyle sıralayabiliriz:
  • Çocuğunuza yardım ederken ve edebilmek için kendi sağlığınıza dikkat edin.
  • İyi yapılandırmış bir ortam hazırlayın.
  • Beklentileri ve kuralları net olarak belirleyin.
  • Çocuğunuzun yeterince hareket etmesini ve uyumasını sağlayın.
  • Doğru beslenmesine yardımcı olun.
  • Çocuğunuzun arkadaş ilişkilerine yardımcı olun.
Özellikle çalışan anne babalar için hiperaktif bir çocukla uğraşmak fiziksel ve ruhsal olarak tüketici olabilir. Her an çocuğunuzun başına bir iş açmış olabileceğini düşünmek, sürekli gergin olmanıza yol açabilir. Çocuğunuza karşı olması gerekenden daha sert tepki vermemek için kendi ruh halinizin huzurlu ve rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Siz kendi sağlığınıza dikkat ederek ve sakin tepkiler vererek çocuğunuzun da sakinleşmesine yardımcı olacaksınız.
Hem çocuğunuza iyi örnek olmak için hem de bu sorunla baş edebilecek enerjinizi kaybetmemek için sağlıklı yaşayın.
Doğru beslenin, egzersiz yapın, stresi azaltacak yollar bulun. DEHB'li bir çocuk yetiştirirken en önemli konulardan birisi de gerektiğinde sizin de yardım almanızdır. Bütün işleri kendi başınıza yapmak zorunda değilsiniz. Eğer bulunduğunuz yerde destek grupları varsa katılın, çocuğunuzun doktoruyla, öğretmeniyle iş birliği içinde olun, yorgun hissettiğinizde nefes almak için çocuk bakımı konusunda akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan destek alın ve destek aldığınız için suçluluk hissetmeyin. Çocuğunuza destek olabilmeniz için sizin de sağlıklı ve güçlü olmanız gerektiğini unutmayın.

saglikveyasam.com dan alıntı