DİŞ AĞRISINA PRATİK ÇÖZÜMLER

                                                                           

Birçok insan arasında tavsiye edilen bir yöntem olsa da uzmanlar, ağrıyan dişin üzerine aspirin yada benzeri bir ağrı kesicinin kesinlikle uygulanmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Kısa süreli ağrı dindirdiği için iyi geldiğini düşündürse de ilaçlar içinde bulundurduğu kimyasallar nedeniyle diş etine daha büyük zararlar vererek ağrının ilerleyen dönemde daha da artmasına sebep olacaktır.
Dişiniz çürükse ve dolgulu değilse;
-İlk olarak dişinizi fırçalamayı deneyin. Bu, çürüğüne sıkışmış ve ağrıya neden olan besini oradan uzaklaştırmaya yardımcı olur.
-Eğer çürüğe kolayca ulaşabiliyorsanız kolonya damlatılmış bir kürdan ile çürüğün içinden besini çıkarmaya çalışın.
-Tuzlu su ile birkaç dakika gargara yapmayı deneyin.
-Elma sirkesiyle karıştırılmış su ile yine birkaç dakika gargara yapın.
-Bir bardak kaynar suya, bir tatlı kaşığı ada çayı konulur. 20 dakika bekletilip ılık halde gargara yapılırsa fayda sağlar.
-Nane iyice kıyılır, suda bir kaç gün bekletilir. Ağrıyan ve çürük dişlerin etrafına bir miktar pamukla konulursa ağrı geçer.
-10 tane kadar kuru karanfili öğütüp yarım su bardağı ılık suda 3 – 5 dakika demledikten sonra rengi değişen bu suyu soğutun ve gargara yapın. Veya karanfili ağzınızda çiğneyip çürüğün üzerinde bekletin. Karanfilin uyuşturma etkisi ağrıyı dindirmeye yardımcı olacaktır.
-Ezilmiş veya ağzınızda çiğnediğiniz 1 – 2 diş sarımsağı çürük dişin üzerinde bekletin. Bu bölgedeki iltihabın dolayısıyla iltihabın neden olduğu basınç ağrısını azaltabilir ve ağrıya neden olabilecek her türlü bakteriyi yok eder.
Dişiniz dolguluysa veya kaplamaysa ve dişin özüne ulaşamıyorsanız;
-Yukarıdaki çözümler dolgulu ve kaplamalı dişler içinde kullanabileceğiniz yöntemlerdir. Ancak kaplamalı veya dolgulu diş bir kapalı kutu olduğu için etki etmesi çürük dişe göre daha uzun sürebilir.
-İlgili bölgeyi olabildiğince soğutun. Soğuk suyla gargara yapın. Veya küçük bir buz parçasını yanakla ilgili dişin tutunduğu damak arasında eriyene kadar bekletin.
-Ağrı kesici kullanmayı deneyin, kullanırsanız aç karnına veya yemekten birkaç saat sonra kullanın.