ALZHEİMER'I KOLAYLAŞTIRAN DURUMLAR

                                                               


1-YAŞ Yaş ve amloid miktarı artışı arasındaki ilişki henüz tam olarak keşfedilemedi. Ancak yaş ilerledikçe Alzheimer'a yakalanma riskinin arttığı biliniyor. Hatta bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre; 65'inci yaştan sonra bu risk, her yıl iki katına çıkıyor. 85 yaş ve üzeri kişiler için ise durum çok daha dramatik. 85'ten sonra her yıl bu duruma yüzde 50 daha fazla risk ekleniyor.

 2-GENETİK MİRAS Genetik miras, Alzheimer hastalığı için son derece önemli bir faktör. Alzheimer'ın çeşitli formları var. Eğer hastalık genetik miras sebebiyle ortaya çıkmışsa bu tipe, 'aile tipi' (famillial type) denir. Aile tipi Alzheimer'ın belirtileri 50'li yaşlarda başlar. Dominant bir gen eğer aile bireylerinde çocuklara geçiyorsa bu hastalık doğrudan ortaya çıkabiliyor. Hatta genetik miras ile ortaya çıkan Alzeihmer hastalığı aslında geç yaşta olması gerekirken, genetik faktörler sebebiyle erken yaşta oluşuyor. 

3-KAFA TRAVMALARI Daha önce kafa travması geçirerek bilincinizi kaybettiyseniz, ileri yaşlarda Alzheimer'a yakalanma riskiniz ciddi oranda artmış demektir. Kafatasına alınan şiddetli darbeler sağlıklı beyin hücrelerini kötü etkiler. Bu sebeple hayatınız boyunca özellikle riskli aktiviteler yaparken başınıza darbe almamaya özen gösterin. 

4-DİYABET Japonya'da yapılan bir çalışma, Tip 2 diyabet ile Alzheimer arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Binden fazla kişinin katıldığı araştırmanın sonucunda; Alzheimer, şeker hastası olanlarda iki kat fazla görüldü. Diyabet sadece Alzeihmer hastalığı oluşumuna sebep olmuyor, ayrıca damarların da yapısını bozarak vasküler demans denilen damar hastalığı zemininde gelişen bunamaya da sebebiyet veriyor. 

5-KARDİYOVASKÜLER RAHATSIZLIKLAR Alzheimer hastalarının dörtte üçünün kardiyovasküler rahatsızlıklar da taşıması, bilim adamlarını Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıklar arasında kuvvetli bir bağ olduğu düşüncesine itti. Bu konuda yapılan araştırmalar devam ediyor. Ancak beta-amiloid üretiminde kolesterol ve kan seviyesinin oynadığı öncü rol, bu ilişkinin varlığını adeta ispat ediyor. Kolesterol seviyeleri arttıkça bu hastalığın derinliği ve şiddeti aynı oranda artış gösteriyor.