TRABZON HURMASININ ŞİMDİ TAM MEVSİMİ ...

                                                     
Trabzon hurması ; yüksek oranda antioksidan içeriği sayesinde hücrelere zarar veren serbest radikal oluşumunu azaltır. Serbest radikaller ilerleyen yaşla birlikte hastalıkların oluşumunu tetikler, kanser riskini artırır, görme fonksiyonlarını olumsuz etkiler.
Bu harika meyvenin Lif içeriği de oldukça zengindir. dolayısıyla ara öğün olarak tüketildiğinde tokluk hissini artırır, dolayısıyla hem diyet yapmanızda yardımcıdır hem de sindirim sisteminiizi düzenleyerek kabızlık sorunu yaşayanlarda da çok faydalıdır.

Toksik maddelerin vucuttan kolayca atılmasını sağlar.
İçeriğinde göz sağlığı için bol miktarda A vitamini, K vitamini, C vitamini, zeakzantin ve lutein bulunur böylece gözde katarakt oluşumundan makula dejenerasyonuna kadar pek çok problemde koruyucu etkisi de bulunmaktadır.
İçeriğinde ki yüksek oranda bulunan fito kimyasallar kansere karşı koruyu bir besin olma özelliğini artırıyor.
Trabzon hurması bağışıklık sistemini güçlendirip DNA hasarını da önleyerek kanser hücrelerinin artmasını önleyebilmekte. Özellikle meme kanserinden koruyan fisetin adlı maddeyi içeren ender besinlerdendir.
Serbest radikal oluşumu maalesef cilt sağlığını da olumsuz etkilemekte buna bağlı olarak da Cilt elastikiyetini kaybedip, kırışıklıklar görülmektedir.
Dolayısıyla , sağlıklı bir beslenme programı içerisinde Trabzon hurmasının yaşlanmaya karşı hücre yenileyici anti aging özelliği bulunmaktadır .
ÖNEMLİ NOT :
Faydalarının yanı sıra fazla tüketildiğinde ishal yapıcı, tansiyon düşürücü ve şekeri yükseltici etkileri de bulunmaktadır .Bu nedenle günde 1 tane kadar ve ara öğün olarak tüketmek en sağlıklısıdır. ( Gün içinde öğlen yada akşam yemeğinden 1-1,5 saat kadar önce yemeye dikkat ediniz, yemeklerden sonra Tatlı ve Meyve tüketmekten kaçının, mutlaka yemek öncesi yenilmelidir )