YENİDEN FİT OLMANIZ KAS HAFIZANIZ İLE ÇOK KOLAY!

                                                     


Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki geçmişte spor yapanların kısa sürede bu şekilde yeniden fit olabilmesinin bir sebebi var...

Geçmişte spor yaptıktan sonra uzun süre tembellik yapıp sporu ihmal etmesine rağmen, yeniden spora başladığında sizden çok kısa sürede yeniden fit hale gelenler sizi şaşırtıyor mu?
 
Bilim geçmişte spor yapanların kısa sürede bu şekilde yeniden fit olabilmesinin bir sebebi var diyor.Kaslar eskiden sahip oldukları güçleri hatırlayan bir hafızaya sahip. Ve bu nerdeyse ömrün geri kalan zamanı için kalıcı gözüküyor.
 
Bu çarpıcı bilgiyi Oslo Üniversitesi psikologlarından Kristian Gundersen ve ekibi uzun süredir yaptıkları araştırmanın yeni açıkladıkları raporunda, eskiden spor yapmış kişilere bu müjdeyi veriyor. Araştırma, kasların spor bırakıldığında ilk haline geri döndüğü tezini çürütüyor.
 
‘’Araştırmalarımız kaslardaki değişimin bazı kalıcı sonuçlar bıraktığını ortaya koyuyor’’ diye konuşan Gundersen, ‘’Bu kalıcılık sonsuza kadar mı bilmiyoruz henüz ama oldukça uzun bir zaman olduğunu söyleyebiliriz’’ dedi.
 
Araştırmaya fareler üzerinde başlayan bilimadamları, farelere belli bir süre kaslarını geliştirecek hareketler yaptırdı. Haber 7'den Cemal Demir'in haberine göre, kaslar, ‘nuclei’ diye anılan ve bir fabrika gibi yeni kas üreten küçük hücre çekirdekler geliştiriyor bu süreçte. Sonra bu hareketleri yapması kesilen farelerin, mikrokameralarda takip edilen kaslarının, kas kütlesini kaybetmeye başlamasına rağmen söz konusu hücre çekirdekleri üretmeye devam ettiği gözlendi. Bu çekirdekler yeniden spor başladığında kasların hemen uyum göstererek yeniden eski formuna dönüşmesine neden oluyor.
 
 Ne kadar erken yaşta spor yaparsanız o kadar iyi
 
Psikolog Gundersen, her ne kadar geçmişte çalıştırılmış kasların geri gelme yeteneği bulunsa da, kasların hafıza yeteneğinin zamanla zayıfladığına dikkat çekerek, ‘’Nuclei çekirdeklerini geliştirmenin gençlikte çok daha kolay olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, gençken bolca spor yaparsanız, ileri ki yaşlarınızda spor yaptığınızda yeniden fit olmanızı oldukça kolaylaştıracaktır. Gençken yapılan sporun karını ihtiyarladıkça göreceksiniz.’’ diye konuşuyor.