KANSER TEDAVİSİNDE BALIK YAĞI

                                                          


Sağlık konusunda yararlı yayınlar yapan bir web sitesinde balık yağlarıyla ilgili bir makale dikkatimizi çekti ve tamamını tercüme ettik. Yazı 2007’den beri glutensiz beslenen, sağlık, fitness ve beslenme konusunda yazılar yazan Carl Lowe tarafından yazılmış.

“Tamamlayıcı tıp konvansiyonel tıbbi tedavileri bitkisel ürünler veya destekler ile birlikte kullanmak demek. Bazı konvansiyonel doktorlar değişik tedavileri birlikte uygulamanın yararlarına inanıyorlar ama çoğu inanmıyor. O nedenle işe yaradığının araştırmalarla gösterilmesi önemli.

Örneğin, balık yağını ele alalım. Balık yağında bulunan Omega-3 yağlarıyla ilgili iyi haberler gelmeye devam ediyor. Araştırmacılar Omega 3’ün kanser hastalarının yaşam süresini uzattığı ve kalitesini yükselttiğini bulmuşlar.

Birleşik Krallık Leicester Üniversite Hastanesinde pankreas kanseri nedeniyle kemoterapi gören hastalara Omega 3 verilmiş ve bu tıbbi tedaviye verdikleri karşılığı arttırmış ve yaşam kalitelerini iyileştirmiş.

Testlerde Omega 3 yağlarının hastaların kanserlerini stabilize ettiği ve karaciğer komplikasyonlarını azalttığı görülmüş. Bu son çalışma Omega 3 yağlarının faydalarına daha fazla kanıt sağlamış. Bu besinlerin önemli olmasının bir nedeni: Hücre zarlarında önemli işlevler yapıyorlar ve hücrelerin birbirleriyle olan iletişimini etkileyerek vücuttaki değişimlere karşılık veriyorlar.

Vücut Omega 3leri zararlı inflamasyonu engellemek için de kullanıyor ve araştırmacılar bu anti inflamatuar etkinin kalp hastalığı gibi bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ve aynı zamanda kanser tedavisinde de faydalı bir rolü olduğunu düşünüyorlar. Bunlara ek olarak bu yağ asitleri romatoid artrit, egzama, lupus gibi hastalıklara da iyi geliyor.

Maalesef, marketten alabileceğiniz yiyeceklerin çoğunda çok çok az Omega 3 var. Aksine bunlar çoğunlukla Omega 6’dan zengin yağlarla işlem görüyorlar (mısırözü yağı, pamuk yağı ve ayçiçek yağı gibi). Omega 6’dan zengin ve az Omega 3 içeren bir beslenmenin yaratacağı dengesizlik vücutta inflamasyonu arttırır.

Araştırmacılar bu dengesizliğin potansiyel sonucunun nörodejeneratif hastalıklar, astım, kanser ve kalp damar hastalıkları risklerini arttırmak olduğunu söylüyorlar.

Benim düşünceme göre Omega 3 yağı almak için kanser olmayı beklememelisiniz. Bu nedenle ben haftada birkaç kez balık yiyor ve balık yağı destekleri kullanıyorum. Balık yağının faydaları göz ardı edilebilecek gibi değil.”

Carl Lowe 11 Ağustos 2015

http://easyhealthoptions.com/fish-oil-looks-promising-for-cancer-therapy/

Prof. Dr. Canan Karatay Hocamızın yukarıda sözü geçen hastalıkların tedavisinde yüksek doz Omega 3 kullanılmasını tavsiye ettiğini biliyoruz. Hastalıklardan korunmak için de düzenli Omega 3 kullanılmasını önerir. Bu yazıyı okuyunca hocamızın ön görüsüne ve bilgisine bir kez daha hayran olduk.

Biz 637-660 mg EPA + DHA içeren saf Omega3 takviyelerinden her gün 4 adet alıyoruz. I
İçindeki EPA + DHA miktarına ve omega 3 'ün özelliklerine hiç bakmadan günde bir adet Omega3 alıp maalesef omega 3 içtiğini sanarak kendini aldatan çok kişi var.