KAS KRAMPLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI!

Cramps

Kramplarla ilgili bilmedikleriniz

Krampların, kaslardaki oksijen eksikliği veya mineral ve sıvı yetersizliği gibi çeşitli nedenleri olabilir. Ayrıca kötü bir duruş, ekstra efor veya kaslar soğukken ters bir hareket yapmak da kramplara neden olabilir. Spor salonunda antremanınız bittikten sonra esneme hareketlerini yapmamak da kramplara neden olabilir.Bu ufak kasılmalar ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir. Gece uyurken de kramp geçirebilirsiniz. Bu genelde kaslardaki kan dolaşımının değişmesinden dolayı gerçekleşir. Yemek yedikten hemen sonra yatarsanız, kan akışınız diğer kaslara gitmek yerine, sindirim sisteminize (özellikle de midenize) yönelir.
Eğer antreman sonrası bir kramp geçirirseniz, genelde bunun nedeninin aşırı laktik asit üretimi ve birikimi olduğu söylenir. Hücrelere gerekli enerjiyi oluşturmak için glikoz oksijen ile oksidize olur. Normal şartlar altında, bedeniniz bunu rahatça gerçekleştirebilir. Ama uzun süreli fiziksel egzersizden sonra veya alışık olmadığınız bir egzersizden sonra, bu üretim yeterli olmayabilir. Eğer glikozun yeterli oksijeni olmazsa laktik aside dönüşür ve bu kesinlikle bedeniniz için zararlıdır.
Kramplar genelde zararsızdır ve özel bir tedavi gerektirmezler. Doktorlar krampları önlemek için yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmamanızı ve spor yaptıktan sonra esneme hareketleri yapmanızı öneriyorlar. Ayrıca kas spazmları için uygulayabileceğiniz bazı ev yapımı tedaviler de bulunmakta. Krampların demin bahsettiğimizin dışında belli bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak ağır bir şeyi kaldırmak, günde iki litrenin altında su içerek kendinizi susuz bırakmak, formda olmamak veya aşırı kilolu olmak, kaslardaki kan dolaşımı sorunları, egzersiz yaparken aşırı yüksek sıcaklığa maruz kalmak, yanlış egzersiz yapmak, kaslarınız soğukken veya ısınma hareketleri yapmadan spor yapmak gibi çeşitli şeylerin kramplara neden olduğu bilinmektedir.