CANDIDA MANTARI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

                                                             
                                                 


 1-)Ellerde ve ayaklarda üşüme, vücut ısısında düşüş.
2-)Bağımlılık derecesinde şeker, ekmek, makarna gibi yüksek karbonhidrat içeren gıdaları fazla tüketmek.
3-)Sindirim problemleri; ishal, kabızlık, karın bölgesinde şişkinlik ve ağrı, gaz, dışkıda mukus, ülser v.b…
4-)Kulaklarda çınlama, ses duyma, iltihaplanma, ağrı, kulak akıntısı, içeride sıvı birikmesi, duyma bozukluğu,
5-)Gözlerde; görüş bozukluğu, uçuşan noktacıklar, ışık çakması, kızarıklık, kuruluk, kaşıntı, aşırı göz yaşarması gibi problemler.
6-)Kronik yorgunluk, enerjisi çekilmiş gibi hissetme, uyuşukluk.
7-)Saç dökülmesi, kepek, saç diplerinde kaşıntı, ağrı, kuruluk.
8-)Baş ağrısı, migren, baş dönmesi.
9-)Düşük şeker (hipoglisemi) ve diyabet.
10-)Haşimato hastalığı, hiper tiroid, düzensiz tiroid hareketleri vs.
11-)Huzursuzluk, sinirlilik, panik atak.
12-)Erkeklerde; genital kaşıntı, cinsel istekte azalma, ereksiyon problemi,
13-)Kadınlarda; kısırlık, kötü koku, düzensiz ve ağrılı regl,kaşıntı, akıntı, cinsel ilişkide ağrı veya acı, cinsel istekte azalma,
14-)Eklem ağrıları, sertleşme yada şişkinlik (artrit)
15-)Akıl ve ruh sağlığı; anksiyete atakları, ağlama krizi, hafıza kaybı, boşlukta hissetme, depresyon
16-)Ağızda; yaralar ve ağrılar, aft, nefesin kötü kokması, ağız içinde beyaz lekeler (pamukçuk)
Bu semptomlardan 6 tanesine evet diyorsanız sizde candida var demektir.Gaitada candida bakılarak kesin sonuca ulaşılır.Çok kesin olmamakla birlikte tükrük testi de yapılabilir.
Sabah kalkar kalkmaz aç karnına temiz bir bardağa oda sıcaklığında içme suyu doldurun. Ağzınızda iyice tükürüğünüzü biriktirin ve suyun içine tükürün. Suyu her 15 dakikada 1 saat boyunca gözlemleyin. Eğer suyun yüzeyinde duran tükürükten aşağıya doğru sarkan ipler,yollar görüyorsanız, tortuya benzeyen bir görüntü varsa yada bu tortu bardağın dibine çökmüşse sizde de Candida problemi olabilir.
CANDİDA TEDAVISI
1-ŞEKER: şekerlemeler,Laktoz,süt ürünleri fruktoz,glikoz,tatlandırıcılar ve yüksek şekerli meyveler maya mantarını beslediği için ilk olarak diyetten çıkarılması gerekir.

2-GLUTEN ve LEKTIN: Glutenli ve lektinli (arpa pirinç, buğday),işlenmiş ürünler, makarna bulgur gibi tahıllar da yüksek glisemik endekslerinden dolayı aynı şeker gibi Candida’yı beslerler ve yine aynı şeker gibi hücrelerimizde insülin direnci yaratırlar. Bu da ileride kan şekerinde hipoglisemi veya diyabet gibi problemlere yol açar.Ve candida olan kişide " sızıntılı barsak sendromu"olacağından tahıl grubu bu durumu daha da kolaylaştırır.Tahıl grubu inflamasyonu artıran bir besin grubudur.
3-)BALIK YAĞI; omega 3/ omega 6 dengesinin omega 6 lehine bozulmasından candidanın vücutta hızla üremesi gerçekleşir.En iyi yöntem diyete omega 3 ekleyerek dengenin tekrar omega 3 lehine dönmesini sağlamaktır.
Kaliteli yağlarla beslenmek de çok önemlidir çünkü yağsız diyetler sonucunda özellikle D vit emilimi hızla düşmektedir. Yine iyi kalite zeytinyağı ve zengin omega 3 kaynakları (küçük balıklar,gezen hayvan yumurtası,)içerdikleri yağ asitleri sayesinde reseptörlerimizi tamir eder.
Hindistan cevizi yağı ise candida da antibakteriyel, antivirütik ve mantara karşı etkili olduğu için çok faydalıdır.Günde 1 tatlı kaşığı yutularak yemek borusuna sürtünerek geçen caprilik asitin (hindistan cevizinde ki yağ) ANTİFUNGAL ve Antibakteriyel özellik taşır.
4-SARIMSAK: Sarımsağı çiğ ve ezerek yemeklere koymak veya ezerek direk yutmak hem etkili hem de en ucuz mantar tedavisi olacaktır. Mantar tedavisi olmasının yanı sıra, bağışıklık sistemi güçlendirici, dolaşım sağlayıcı, tansiyon düşürücü, bağırsak parazitlerini öldüren, kuvvetli bir antioksidan ve antibiyotiktir.2 litre taze sıkılmış limon suyuna 40 diş sarımsağı ezerek ekleyin.25 gün ılık ortamda bekletin.sabah akşam yarım bardak aç karnına için.En doğal antibiyotik tedavisidir.
5-) iyi kaliteli probiyotikler. Alacağınız probiyotik maya mantar ve diğer patojenleri yok etmeye çalışacaktır.En başta die-off sendromu dediğimiz anksiyete ve gaz şişkinlik içeren yan etkiler olur o nedenle yavaş yavaş başlanır 15 gün içindede semptomlar kaybolur.En kaliteli probiyotik; bakteri sayısı ve bakteri çeşitliliği ile doğru orantılıdır.
ANTİFUNGAL BESINLER
Kandida çoğalmasını önleyen besin ler şunlardır:
 sarımsak
 soğan
 hindistan cevizi yağında bulunan kaprilik asit
 greyfurt çekirdeği ekstresi
 üzüm çekirdeği ekstresi
 zeytin yaprağı ekstresi
 kekik yağı
 zencefil
 rezene
 aloe vera