ASTAKSANTİN VE MUCİZE ETKİLERİ

                                                          

Astaksantin karides, ıstakoz, yengeç ve somon gibi canlılara pembe ve kırmızı rengini, bazı bitkilere de sarı ve turuncu rengini veren pigmenttir.
Astaksantin, doğada bulunan 600’den fazla karotenoidden biridir ve karotenoidlerin kralı olarak kabul edilir. Akıntıya karşı uzun süre yüzebilen somon balıklarının güç kaynağının astaksantin olduğuna inanılır.
Peki, astaksantini bu kadar önemli kılan şey nedir?
2007’de yapılan bir araştırma şu sonuçları bulmuştur:
• C vitamininden 6000 kat daha güçlü
• CoQ10’den 800 kat daha güçlü
• Yeşil çayın içerdiği kateşinden 550 kat daha güçlü
• Alfa lipoik asitten 75 kat daha güçlü
Sadece bu saydıklarımız bile “karotenoidlerin kralı” unvanını almasına yeterli olabilir. Ama dahası da var.
ASTAKSANTİN ÇOK SAYIDA OLUMLU ETKİYE SAHİPTİR
Diğer antioksidanların aksine, beta karoten, selenyum ve E,C ve D vitamini içeren astaksantin asla pro oksidan etki göstermez. Güçlü bir ağrı kesici ve anti inflamatuvardır. Vücudumuzda ağrıya neden olan kimyasalları nötralize eder ve çoğu kronik hastalığa neden olan inflamatuvar bileşenleri yok eder. Hem bazı ağrı kesiciler kadar etkili hem de %100 doğaldır.
Mide kanaması ya da diğer tehlikeli yan etkilere maruz kalmaktan korkmamıza da gerek kalmaz.
Etkili bir yorgunluk gidericidir. Egzersizden sonra kaslarımızın iyileşmesine yardımcı olur. Dayanıklılığımızı arttırır ve gücümüzü geri kazanmamızı sağlar.
Gözlerimiz için çok faydalıdır. Diyabete bağlı retinopati ve sarı nokta hastalığına karşı koruma sağlar. Göz yorgunluğunu azaltır ve ince detayları görebilmemize yardımcı olur.
Hücre temizleyici. Vücudumuzdaki her bir hücrenin bir parçası olma özelliğine sahip astaksantin, bütün hücrelerinizi hasarlardan ve yaşlandırmayı hızlandıran serbest radikallerden korur. Cilt güzelleştirici ve güneş koruyucu. Pahalı topikal cilt ürünlerini dışarıdan uygulayarak elde edeceğiniz faydaları astaksantin içeriden sağlar. İnce kırışıklıkları, lekeleri ve çilleri giderirken, cildin nem seviyesini dengeler, cildi pürüzsüzleştirir, sıkılaştırır ve esnekleştirir.
Ayrıca cildinizi sadece zararlı UV ışınlarından korumakla kalmaz, bronzlaşırken maruz kaldığınız ışınların sebep olduğu yangı ve kızarıklığa iyi gelir.
Alzheimer/ Demans/ Parkinson hastalıklarında dönüm noktası olabilecek bir antioksidan. Yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca alınan günlük 6 mg/ 12 mg arası astaksantinin, beynin sinyal gönderme özelliğine zarar veren bileşenleri %40-50 oranında azalttığını göstermiştir. Uzmanlar, astaksantinin demans, Alzheimer ve Parkinson hastalığında önleyici ve tedavi edici etkiye sahip olduğunu belirtmişlerdir.
ASTAKSANTİNİ HANGİ BESİNLERDE BULABİLİRİZ?
Somon balığı en yüksek oranda astaksantin içeren besindir. Kırmızı karides de astaksantin açısından zengindir. Günde 350 gr civarında doğal ortamda yetişmiş somon balığı yiyerek günde 6 mg’dan fazla astaksantin almış olursunuz. Eğer her gün somon yeme imkânınız bulunmuyorsa astaksantin takviyelerini araştırabilirsiniz.  
yesilaile.com çevirmeni Nilgün Uğur