SİLİCA JELLERİNİ ATMAYIN ! BAKIN NE İŞE YARIYOR?


                                           
Yeni aldığınız eşyaları kutusundan çıkarmak kadar hevesli bir iş yoktur.
Eşyanızı kutusundan özenle çıkarırsınız…
Peki hiç kutunun içinden çıkan yolculuklarda servis edilen toz şeker benzerinde bir paket gördünüz mü? Yeni bir çanta, valiz veya ev aleti aldığınızda çoğunlukla kutunun içinden beyaz renkteki ve toz şekeri benzeri küçük cisimler çıkar. Bunları adı tam olarak silika jel.
Bu küçük paketlerin üzerinde genelde ‘Yemeyiniz!’ ve ‘Çöpe atınız’ gibi ibareler yer alır. Ancak ikinci ibareyi unutun gitsin!
Silika jel ile yapabileceklerinizi öğrendiğinizde bir daha bunları asla çöpe atmayacaksınız!

Silika jel gözenekli yapısı sayesinde muhteşem bir su emicidir ve nemin azaltılmasında kullanılır.
Tıpkı kahve filtreleri ve sallama çaylar gibi kullanıldıktan sonra onlar da çok işe yararlar.
İşte silika jelleri çöpe atmamanız için 10 mantıklı neden:

1- Telefonunuzu korur


Silika jellerin inanılmaz emici gücü vardır. Telefonunuzu suya düşürdüyseniz hemen SIM kartınızı ve bataryanızı çıkartıp içi silika jel dolu bir kabın içine koyun. Silika jel telefondaki nemi alacaktır. Telefonunuz eski haline kısa sürede dönecektir.

2- Spor kıyafetlerindeki kötü kokuyu yok eder

Silika jel istenmeyen kokularla çok iyi baş eder. Spordan geldiğinizde spor kıyafetleriniz kokuyorsa bundan sonra çantanızın içinde silika jel bulundurun.

3- Eski eşyalarınızı korur

Eski eşyalarınızı sakladığınız kutunun içini açtığınızda, kutudaki eşyaların daha da eskidiğini görürsünüz. Neden kutunun içine silika jel koymuyorsunuz? Silika jel kutunun içindeki nemi alacak ve eşyalarınızın eskimesini önleyecektir.

4- Gümüş eşyalarınızın parlaklığını korumasında yardımcı olur

Çatal, kaşık ve bıçaklarınızın olduğu çekmecenin köşesine bir silika jel yerleştirin. Renklerinin solmadığını zamanla göreceksiniz.

5- Alet edevatların körelmesini engeller

Tamiratla uğraşan biriyseniz alet edevatlarınız zaman içinde paslandığını ve işlevlerini kaybettiklerini bilirsiniz. Hemen tamir çantanızın içine silika jel koyun. Tamir aletleriniz bir daha asla paslanmayacak!

6- Tıraş bıçaklarını korur

Tıraş bıçaklarını mutlaka kapalı bir kutunun içinde muhafaza etmek gerekiyor. Surata sürülen bu cismin üstünde aksi halde bakteriler çoğalabilir. Tıraş bıçağınızı sakladığınız kutunun içine silika jel koyarak, bıçağın paslanmasını ve keskinliğini kaybetmemesini sağlayabilirsiniz!

7- Ön cam buğulanmasını giderir

Buğulanmış bir araç ön camı sinir bozucu olmasının yanında aynı zamanda da tehlikelidir. Eğer aracın önünde yeterli sayıda silika jel bulundurursanız, ön camınızın bir daha buğulanmayacağını göreceksiniz.
İtiraf etmeliyiz ki aracın önünde duran silika jeller biraz kötü gözükebilir. Ancak faydasını düşünürseniz kötü görüntü kesinlikle kabul edilebilir.

8- Islak kıyafetlerin kötü kokmasını engeller

Plajda muhteşem bir gün geçirdiniz ve aracınızla eve dönüyorsunuz. Bagajınızda da bikini, mayo veya havlularınız var. Muhtemelen çantada oldukları için bir süre sonra kötü kokmaya başlayacaklar. Çantanızın içinde silika jel bulundurursanız, eşyalarınız tıpkı yeni yıkanmış gibi kokacaklardır.

 9- Kamera lenslerini korur

Fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız ve soğuk bölgelerden sıcak yerlere sık sık seyahat ediyorsanız en büyük sorun kameranızın lensinin buğulanmasıdır. Tam fotoğraf çekmek için güzel bir açı yakalamışken kameranızı çıkartırsınız ve lensinin buğulu olduğunu görürsünüz. Kamera çantasının içinde bulunduracağınız silika jel ile kameranızın lensinin bir daha asla buğulanmamasını sağlayabilirsiniz.

10- Tohumların çürümesini engeller

Tohumlar, havadar ve kuru ortamlarda saklanmalıdırlar. Tohumlarınızı sakladığınız yerde silika jel bulundurursanız kış günlerinde bile tohumlarınız çürümez.

11- Gül kurutmada mükemmel bir yardımcıdır

Gül kurutmayı seviyor musunuz? Hemen onları silika jeli ile yan yana kurutun. Sonucu görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

Öte yandan silika jelleri çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza etmek gerekiyor. Ama yine de çöpe atmamanız önerilir. Okuduğunuz gibi birçok konuda insana yardımı dokunuyor.